Pasta do zębów z węglem aktywnym – czy to zdrowy i bezpieczny produkt?

Pasta do zębów z węglem aktywnym – czy to zdrowy i bezpieczny produkt?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Z dnia na dzień możemy obserwować pojawianie się nowych trendów. Wiele z nich niestety przynosi zdecydowanie więcej szkody niż pożytku. Popularne stało się używanie pasty do zębów posiadającej w składzie węgiel aktywny. Powinna ona wybielać zęby i dbać o nasz uśmiech. Czy tak się dzieje? 

Czym jest węgiel aktywny?

Węgiel aktywny to znany środek zwalczający biegunkę. Dzięki swoim właściwościom jest w stanie zahamować tę uciążliwą dolegliwość. Posiada on zdolności do pochłaniania bakterii i toksyn oraz usuwania ich. Tworzy warstwę ochronną na błonie śluzowej. W kosmetyce węgla używa się do oczyszczania twarzy, ale również w problemach z łupieżem lub przetłuszczającymi się włosami. 

Jak działa węgiel aktywny?

Węgiel aktywny wchodzący w skład wielu past do zębów ma za zadanie pochłaniać osad na zębach, który powstaje na skutek jedzenia oraz picia wielu popularnych produktów. Należą do nich kawa, herbata i czerwone wino. Węgiel aktywny nie ma właściwości zmieniających kolor szkliwa, ale jest w stanie go przywrócić. Nie pomaga on również w pozbyciu się kamienia nazębnego. 

Składniki past do zębów z węglem aktywnym

Oprócz węgla aktywnego, który ma za zadanie wybielać zęby, pasty węglowe posiadają szereg różnych składników o działaniu antybakteryjnym i regenerującym. To między innymi fluor, który odpowiedzialny jest za remineralizowanie szkliwa i ochronę zębów przed próchnicą. Obok niego często znajduje się ksylitol. Jest to składnik zwiększający produkcję śliny, co w efekcie zapewnia naturalną ochronę dla szkliwa. W węglowych pastach można znaleźć również olej kokosowy wspierający regenerację dziąseł oraz liczne wyciągi roślinne, które mają działanie łagodzące i antybakteryjne. 

Skuteczność węglowej pasty

Bardzo ważne jest ustalenie, czy węglowa pasta do zębów rzeczywiście wybiela zęby. Niestety odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jedni uważają, że pasta z węglem aktywnym to świetny, tani i ekologiczny sposób na wybielanie zębów. Inni natomiast nie zauważają efektów jej używania. Potwierdzić tego nie można również żadnymi badaniami, ponieważ takie nie istnieją.

Bezpieczeństwo używania węglowej pasty

To kolejna kwestia warta ustalenia. Czy używanie pasty do zębów z węglem aktywnym jest bezpieczne? Część stomatologów odradza swoim pacjentom używanie takich produktów, ponieważ uważają, że pasty te mają właściwości ścierające i niszczące szkliwo. Z tego względu powinno się do takich past podchodzić z pewną rezerwą. Stosować je można przez określony czas, a następnie należy je odstawić na rzecz innych produktów. Jeżeli zastanawiasz się nad trwałym i skutecznym wybieleniem zębów – udaj się do gabinetu stomatologicznego. Tam lekarz doradzi Ci, jaki zabieg powinnaś wykonać, aby było to dla Ciebie korzystne.

Zdj. główne: Atikah Akhtar/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak podciąć grzywkę w domu? Oto instrukcja krok po kroku
Jak podciąć grzywkę w domu? Oto instrukcja krok po kroku
Za długa grzywka nie tylko przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, lecz także odbiera uroku całej fryzurze. Sprawdźcie, jak skrócić ją samodzielnie.
Słodkie perfumy damskie, czyli dlaczego kochamy słodkości?
Słodkie perfumy damskie, czyli dlaczego kochamy słodkości?
O gustach się nie dyskutuje, niemniej jednak w przypadku perfum należy stosować pewien wyjątek.
Dlaczego endometrioza jest nadal trudna do zdiagnozowania i leczenia?
Dlaczego endometrioza jest nadal trudna do zdiagnozowania i leczenia?
Według szacunkowych badań ponad 2 mln kobiet w Polsce cierpi z powodu endometriozy. Dowiedz się, na czym polega ta choroba.
Ostatnie wpisy