Higiena snu – jak wiele o niej wiesz? A może wcale Cię nie interesuje? Jeżeli wybierasz opcję numer dwa, to poważny błąd! Dowiedz się, jak istotna jest odpowiednia ilość snu, a także to, aby chodzić spać przed północą.
Tak często nie doceniamy roli, jaką w naszym życiu odgrywa sen. Nie dosypiamy, skupiając się na jak największej produktywności – przychodzi nam to bardzo łatwo, ponieważ roli niedoboru snu na co dzień nie widać od razu. A przynosi on sporo problemów!
Lekarze i naukowcy nie mają w tej kwestii wątpliwości. 7–8 godzin snu na dobę to najzdrowsza opcja. Oczywiście jest to uzależnione również od naszego wieku, ale najogólniej mówi się właśnie o około ośmiu godzinach. Masz sobie w tej kwestii coś do zarzucenia? Czytaj dalej, a może zmienisz swoje nawyki!
Wydaje się, że o tym, jak istotny jest sen, nie trzeba nikogo przekonywać, a jednak tak wiele osób wciąż uważa, że to bezproduktywna czynność. Spanie jest nie tylko po prostu bardzo przyjemne, ale także…
Wystarczające powody, aby zadbać o dobry sen? A to przecież tylko niektóre z nich.
Jeżeli jednak sądzisz, że możesz chodzić spać po północy, byle przespać te „wymagane” osiem godzin, to zdecydowanie musisz zweryfikować swoją wiedzę w tym temacie. Naukowcy uważają, że chodzenie spać przed godziną dwunastą ma duże znaczenie.
Jeżeli zależy Ci chociażby na zdrowiu Twojego serca – a tak zapewne jest – to należy zainteresować się tym tematem. Chodzi o dopasowanie się do naturalnego rytmu naszego zegara biologicznego. Uczeni – pracując na kilku tysiącach badanych – wykryli związek między zaburzeniami naturalnego rytmu a chorobami serca. Zdecydowanie warto więc popracować nad szkodliwymi nawykami.
No dobrze, ale od czego zacząć, gdy jakość naszego snu jest – delikatnie mówiąc – średnia? To nie takie proste, żeby nagle zacząć chodzić spać o 22, gdy do tej pory kładliśmy się sporo po północy. W kilku krokach można popracować nad tym tematem.
Jeżeli mimo starań przez dłuższy czas nie jesteś w stanie przestawić się na wcześniejsze chodzenie spać i dłuższy sen, być może problem tkwi w Twoim otoczeniu. Warunki do snu także przecież muszą być odpowiednie.
Podstawą jest wywietrzenie sypialni, dlatego nie bój się uchylać okien nawet zimą. Warto zadbać także o poszewki, aby były one wykonane z naturalnych, oddychających materiałów, podobnie jak strój do spania. Niektórzy sięgają również po kołdry obciążeniowe – może to opcja dla Ciebie?
Zdj. główne: Shane/unsplash.com
To jest kwestia indywidualne i nie tylko długość ale i jakość snu ma znaczenie. Ja śpię po 6 godzin ale mam dobry materac i dobre warunki w sypialni i dzięki temu to wystarcza.