5 mitów na temat utraty wagi, w które prawdopodobnie wciąż wierzysz

5 mitów na temat utraty wagi, w które prawdopodobnie wciąż wierzysz

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Podczas odchudzania pewnie spędziłaś wiele godzin, szukając szybkiego sposobu na utratę wagi. Dietetycy mówią, że szukanie drogi na skróty w niczym nam nie pomoże. Zapoznaj się z pięcioma największymi mitami o odchudzaniu. Dzięki temu łatwiej Ci będzie zrzucić zbędne kilogramy.

  1. Kolacja po godzinie 18 zabroniona

Mit na temat jedzenia po godzinie 18 wziął się z nieco przestarzałych przekonań specjalistów od żywienia, jakoby wszyscy chodzili spać o godzinie 20 lub 21. Spożywanie kolacji zaraz przed zaśnięciem nie jest dobrym pomysłem, jednak niewielki odsetek osób aktywnych zawodowo chodzi spać o bardzo wczesnych porach. Zasada ustalania pory kolacji jest prosta – jeśli chcemy, by tkanka tłuszczowa nie odkładała się w organizmie, należy zaplanować ostatni posiłek na dwie lub trzy godziny przed snem. Kolacja powinna być pożywna oraz lekka – unikaj potraw smażonych w tłuszczu. Bardzo dobrym wyborem będzie z kolei jajecznica, jajka sadzone, kefir, sałatka z gotowanym kurczakiem, czy owoce. Dietetycy przestrzegają często przed jedzeniem owoców na kolację, ponieważ zawierają one cukry. Cukier w owocach to fruktoza, która bardzo szybko się wchłania. Możesz pozwolić więc sobie na jabłko, czy pomarańczę na wieczór.

  1. Tylko spędzanie długich godzin na siłowni da wymierne efekty

Jeśli nie przygotowujesz się do zawodów i nie pragniesz być mistrzem np. w podciąganiu się, to wielogodzinne treningi na siłowni lub w domu są daremne. Możesz dość łatwo uzależnić się od ruchu, który daje wiele przyjemności. Staraj się jednak zachować przy treningach zdrowy rozsądek. By zrzucić zbędne kilogramy, nie potrzebujesz poświęcać na trening godziny, czy dwóch dziennie. Trenerzy fitness podkreślają, że na spalenie tkanki tłuszczowej najszybciej działają krótkie i bardzo intensywne treningi typu HIT. Najskuteczniejszy jest trening interwałowy, polegający na przeplataniu bardzo intensywnego wysiłku z tzw. cool downem i uspokajaniem tętna. Przy interwałach ważna jest rozgrzewka – 7 minut, intensywne ćwiczenia – 15-20 sekund do 85% tętna maksymalnego (HRmax), 45 sekund średnio intensywnych ćwiczeń (60% HRmax). Przeplataj intensywne ćwiczenia ze średnio intensywnymi przez kolejne 20 minut, po czym schłodź organizm delikatnym ruchem, wycisz tętno i rozpocznij pięciominutowe rozciąganie.

fot. Li Sun/ pexels.com
  1. Kiedy trenujesz, nie jest ważne, co jesz

To podstawowy błąd wielu trenujących osób. Jeśli marzysz o idealnej sylwetce, bardzo ważne jest to, co i jak jesz. Przy odpowiednim żywieniu możesz liczyć nie tylko na schudnięcie, ale też utrzymanie masy ciała, co jest również bardzo ważne. Aby obliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne, należy użyć wzoru na PPM – podstawową przemianę materii:

655,1 + (9,563 x masa ciała [kg]) + (1,85 x wzrost [cm]) – (4,676 x [wiek])

655,1 jest to spoczynkowy wydatek energetyczny kcal, czyli ilość kcal, którą każdy z nas spala w ciągu dnia podczas odpoczynku.

Znając PPM, dowiesz się, ile kcal musisz spożywać, jeśli nie jesteś osobą aktywną fizycznie.

Pełne dane otrzymasz, mnożąc PPM przez współczynnik aktywności fizycznej:

  • 1,2 – brak aktywności,
  • 1,3 – 1,4 – praca biurowa, siedząca, aktywność maksymalnie 1 x w tygodniu,
  • 1,5 – 1,6 – praca fizyczna i półfizyczna, np. systematyczne ćwiczenia kilka razy w tygodniu,
  • 1,7 – 1,8 – praca fizyczna oraz np. codzienne ćwiczenia,
  • 1,9 -2,2 – zawodowi sportowcy i osoby trenujące wyczynowo.
  1. Aby schudnąć, należy jeść tyle, ile wynosi nasza podstawowa przemiana materii

Utrata kilogramów zawsze zaczyna się od ujemnego bilansu kalorycznego. Wcześniej obliczone zapotrzebowanie energetyczne, zgodne z twoją aktywnością fizyczną, wagą oraz wzrostem musi być pomniejszone o 200 kcal. W ten sposób organizm zacznie wykorzystywać zgromadzony tłuszcz, co przełoży się na utratę kilogramów. 

  1. Podczas odchudzania wypadają włosy

Zmniejszona ilość kalorii przy dobrze skomponowanej diecie nie wpłynie na wypadanie włosów, czy pogorszenie się stanu cery. Jeśli przy dietach odchudzających odczuwasz zmęczenie i wypadają Ci włosy to znak, że nie dostarczasz wszystkich ważnych dla organizmu witamin oraz mikroelementów. Wypadanie włosów może świadczyć również o zbyt małej ilości cynku i selenu w diecie. Włącz do swojego jadłospisu orzechy, nasiona oraz rośliny strączkowe, by zadbać o mocne włosy oraz paznokcie.

Przeczytaj też: 5 żywieniowych nawyków, które uszkadzają nasze jelita (a więc i urodę!)

Zdjęcie główne: Thought Catalog/ unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o tamponach, ale wstydzicie się zapytać
Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o tamponach, ale wstydzicie się zapytać
Masz jakieś pytania w tym temacie? W naszym materiale na pewno znajdziesz na nie odpowiedzi.
Dzielenie się wiedzą w Internecie – jak pomaga lekarzom?
Dzielenie się wiedzą w Internecie – jak pomaga lekarzom?
Współczesna medycyna to dziedzina, która dynamicznie rozwija się dzięki cyfrowemu dzieleniu się wiedzą w Internecie. Lekarze i specjaliści zdrowia coraz częściej korzystają z różnych platform internetowych, aby wymieniać doświadczenia, rozwiązywać problemy oraz podnosić jakość opieki nad pacjentami. 
Jak rehabilitacja i usługi pielęgniarskie poprawiają jakość życia w apartamentach dla seniorów?
Jak rehabilitacja i usługi pielęgniarskie poprawiają jakość życia w apartamentach dla seniorów?
Odkryj, jak profesjonalna rehabilitacja i troskliwe usługi pielęgniarskie mogą znacznie podnieść standard życia seniorów mieszkających w apartamentach dla osób starszych.
Ostatnie wpisy