Niedobory witamin, problemy z tarczycą czy sercem – tego między innymi dowiemy się, obserwując nasze paznokcie. Zwykle nie zwracasz uwagi na ich stan? Zapoznaj się z poniższym artykułem, a przekonasz się, że z paznokci da się naprawdę wiele wyczytać. Sprawdź!
Zanim przejdziemy do omówienia potencjalnych odchyleń od normy, musimy ustalić, czym owa norma jest, a więc jak wyglądają zdrowe paznokcie. Przede wszystkim są one gładkie i mocne, przylegają do łożyska, są stosunkowo twarde, mają jednolity kolor, bez widocznych przebarwień i zniekształceń zarówno na płytce, jak i na półksiężycowym obłoczku.
Paznokcie są zbudowane głównie z twardej keratyny, siarki, wapnia, fosforu i arsenu. U dłoni rosną średnio dwa razy szybciej niż paznokcie u stóp. Dodatkowo tempo wzrostu jest zależne od wieku człowieka oraz stanu jego zdrowia. Co ciekawe, z różną szybkością rosną też paznokcie u poszczególnych palców.
Wiemy już, jak rozpoznać, czy mamy zdrowe paznokcie, to teraz możemy przejść do odpowiedzi na tytułowe pytanie. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze problemy z paznokciami, które to są odzwierciedleniem pogorszenia naszego stanu zdrowia.
Najczęściej zdarza się, że paznokcie zmieniają zabarwienie lub pojawiają się na nich dziwne plamki. I tak na przykład z jednej strony plamki te mogą być efektem mikrourazów, z drugiej zaś dzieje się tak przy chorobach wątroby, nerek lub płuc, chorobach zakaźnych, grzybicy, cukrzycy oraz w razie niedoborów cynku.
Zielonkawe paznokcie, żółtawe i brunatne oznaczają zazwyczaj infekcję bakteryjną, niebieskawe – zbyt niskie nasycenie krwi tlenem lub obecność toksycznej substancji w organizmie, białe – anemia, zmiany hormonalne lub zapalenie wątroby, blade – niedobór witamin i słabe krążenie krwi, a czerwone smugi – infekcję zastawek serca. Natomiast ciemne smugi u szczytu paznokcia często pojawiają się wraz ze starzeniem się lub w przypadku zastoinowej niewydolności serca.
Kształt paznokci jest uwarunkowany genetycznie. Zatem jeśli nagle wygina się ku górze, to może oznaczać problemy oddechowe lub anemię, a gdy do dołu – niedobory witamin z grupy B. Gdy zaś staje się wypukły, najprawdopodobniej jest to związane z chorobami układu krążenia, oddechowego bądź pokarmowego, a gdy zbyt płaski – z zaburzeniami hormonalnymi.
Zmiany często dotyczą nie tylko kształtu, ale także powierzchni. Niekiedy nierówności pojawiają się u seniorów oraz osób pracujących fizycznie. Jeśli nie używamy mocno dłoni, a widzimy poprzeczne rowki, to są one oznaką cukrzycy, łuszczycy, zaburzeń odżywiania, chorób żołądka, niedoboru witamin bądź stanu zapalnego. Natomiast podłużne rowki pojawiają się między innymi przy nadciśnieniu oraz zapaleniu jelit.
Na koniec jeszcze zostały paznokcie kruche, łamliwe i pękające. Tutaj problem może leżeć w zaburzeniach pracy tarczycy, anemii albo grzybicy. Osłabienie płytki może też nastąpić na skutek częstego wkładania paznokci do ust, na przykład w celu obgryzania ich, oraz z częstego zanurzania dłoni w wodzie i wyjmowania ich. Tego typu problem z paznokciami oznacza też niedobór kwasu foliowego, witaminy C oraz białka.
Zdj. główne: Dagmara Dombrovska/unsplash.com