Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Inne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Coraz częściej słyszy się o chorobie zwanej zespołem cieśni nadgarstka. Z czym ta się wiąże, jak jej uniknąć oraz jakie są pierwsze objawy choroby? Dowiedz się, jak najwięcej, aby w razie problemów szybko zacząć działać. Nieleczony zespół cieśni nadgarstka nie tylko przyczynia się do bólu, lecz także do niepełnosprawności dłoni.

Zespół cieśni nadgarstka – co to takiego?

Zespół cieśni nadgarstka inaczej zwany ZCN jest to stan choroby, który powstaje w wyniku długotrwałego ucisku nerwu. Dokładnie dotyczy to nerwu pośrodkowego, który swoje miejsce ma w kanale nadgarstka. Problem występuje głównie w dominujących nadgarstkach, którymi wykonuje się większość obowiązków. Zespół cieśni nadgarstka powstaje, gdy ręka jest regularnie przeciążana, głównie przez powtarzające się czynności, ale pojawić się może również z innych przyczyn. Istotne jest to, aby rozpocząć leczenie cieśni nadgarstka już przy podstawowych objawach, aby nie dopuścić do pogłębiania się choroby.

U kogo najczęściej pojawia się zespół cieśni nadgarstka?

Problemy z nadgarstkami najczęściej obserwuje się u osób po 50 roku życia. Na tę przypadłość zapadają częściej kobiety niż mężczyźni. Jednak coraz częściej zespół cieśni nadgarstka pojawia się już u osób młodych, które od dziecka narażone są na ucisk nerwu w kanale nadgarstka. Dotyczy to głównie ludzi, którzy dużo pracują dłońmi i często wykonują określone czynności, które znacząco obciążają rękę. Mogą to być niektóre obowiązki domowe, prace plastyczne wykonywane pędzlem, zajęcia z wykorzystaniem komputerowej myszki i klawiatury oraz nawet te dotyczące pisania ręcznego. Warto jednak zaznaczyć, że wcześnie zdiagnozowana przypadłość pozwala doprowadzić rękę w pełni do zdrowia. Zajmują się tym wykwalifikowani specjaliści. Z ich pomocy można skorzystać między innymi po przejrzeniu oferty na stronie https://thepainclinic.pl/.

Jakie są pierwsze objawy zespołu cieśni nadgarstka?

Jest wiele objawów, które powinny zwrócić naszą uwagę. Mówi się głównie o mrowieniu w okolicach kciuka i palców, osłabieniu chwytu, braku precyzji ruchu, trudnościach z zaciskaniem pięści, wypadaniu z dłoni trzymanych przedmiotów oraz o zaniku mięśni kłębu kciuka. Wszystkie z tych objawów łączą się z bólem, który może występować podczas pracy bądź nawet w łóżku. Warto udać się do specjalisty już przy pierwszych objawach chorobowych. Nieleczony zespół cieśni nadgarstka stale się pogłębia, co prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli zaburzenia trwają długi czas, a nadgarstek nie jest w żaden sposób oszczędzany, a tym bardziej leczony, może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń nerwów.

Jak uniknąć problemów z nerwem nadgarstka?

Ciężko jest jednoznacznie powiedzieć, co robić, aby uniknąć problemów z cieśnią nadgarstka. Istotne jest jednak to, aby już przy wystąpieniu pierwszych objawów nauczyć się regenerować dłoń i dawać jej odpoczywać. W przypadku problemów z cieśnią nadgarstka jest to konieczne. Należy po pracy i w wolnych chwilach pozwolić dłoniom odpoczywać, najlepiej w dogodnych dla nich pozycjach. Warto pokusić się również o regularne chłodne okłady, które zmniejszą opuchliznę wpływającą na nerw pośrodkowy. Dobrze jest również zakupić specjalną ortezę na noc, która zapewni odpowiednią i komfortową pozycję dłoni w trakcie snu.

Fot.: Towfiqu barbhuiya/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Naturalna metoda antykoncepcji i planowania ciąży. Jak wykorzystać termometr owulacyjny do określenia dni płodnych?
Naturalna metoda antykoncepcji i planowania ciąży. Jak wykorzystać termometr owulacyjny do określenia dni płodnych?
Jak obliczyć dni płodne? W ciągu kilku ostatnich lat powstały m.in. aplikacje, które pomagają kobietom na kontrolowanie cyklu menstruacyjnego, w którym zachodzi szereg zmian.
Tabletki antykoncepcyjne – co musisz wiedzieć, zanim weźmiesz pierwszą pigułkę?
Tabletki antykoncepcyjne – co musisz wiedzieć, zanim weźmiesz pierwszą pigułkę?
Chcesz zacząć brać tabletki antykoncepcyjne, ale nie wiesz "z czym się je je"? Wejdź i dowiedz się więcej na ich temat. Poznaj protipy na to, aby zawsze pamiętać o ich dawce.
Trądzik skóry głowy – dlaczego się pojawia i jak się go skutecznie pozbyć?
Trądzik skóry głowy – dlaczego się pojawia i jak się go skutecznie pozbyć?
Trądzik skóry głowy to uciążliwa dolegliwość, która jeśli zostanie zniwelowana w porę, może już więcej nie wracać. Jak sobie poradzić z wypryskami?
Ostatnie wpisy