Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Inne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Coraz częściej słyszy się o chorobie zwanej zespołem cieśni nadgarstka. Z czym ta się wiąże, jak jej uniknąć oraz jakie są pierwsze objawy choroby? Dowiedz się, jak najwięcej, aby w razie problemów szybko zacząć działać. Nieleczony zespół cieśni nadgarstka nie tylko przyczynia się do bólu, lecz także do niepełnosprawności dłoni.

Zespół cieśni nadgarstka – co to takiego?

Zespół cieśni nadgarstka inaczej zwany ZCN jest to stan choroby, który powstaje w wyniku długotrwałego ucisku nerwu. Dokładnie dotyczy to nerwu pośrodkowego, który swoje miejsce ma w kanale nadgarstka. Problem występuje głównie w dominujących nadgarstkach, którymi wykonuje się większość obowiązków. Zespół cieśni nadgarstka powstaje, gdy ręka jest regularnie przeciążana, głównie przez powtarzające się czynności, ale pojawić się może również z innych przyczyn. Istotne jest to, aby rozpocząć leczenie cieśni nadgarstka już przy podstawowych objawach, aby nie dopuścić do pogłębiania się choroby.

U kogo najczęściej pojawia się zespół cieśni nadgarstka?

Problemy z nadgarstkami najczęściej obserwuje się u osób po 50 roku życia. Na tę przypadłość zapadają częściej kobiety niż mężczyźni. Jednak coraz częściej zespół cieśni nadgarstka pojawia się już u osób młodych, które od dziecka narażone są na ucisk nerwu w kanale nadgarstka. Dotyczy to głównie ludzi, którzy dużo pracują dłońmi i często wykonują określone czynności, które znacząco obciążają rękę. Mogą to być niektóre obowiązki domowe, prace plastyczne wykonywane pędzlem, zajęcia z wykorzystaniem komputerowej myszki i klawiatury oraz nawet te dotyczące pisania ręcznego. Warto jednak zaznaczyć, że wcześnie zdiagnozowana przypadłość pozwala doprowadzić rękę w pełni do zdrowia. Zajmują się tym wykwalifikowani specjaliści. Z ich pomocy można skorzystać między innymi po przejrzeniu oferty na stronie https://thepainclinic.pl/.

Jakie są pierwsze objawy zespołu cieśni nadgarstka?

Jest wiele objawów, które powinny zwrócić naszą uwagę. Mówi się głównie o mrowieniu w okolicach kciuka i palców, osłabieniu chwytu, braku precyzji ruchu, trudnościach z zaciskaniem pięści, wypadaniu z dłoni trzymanych przedmiotów oraz o zaniku mięśni kłębu kciuka. Wszystkie z tych objawów łączą się z bólem, który może występować podczas pracy bądź nawet w łóżku. Warto udać się do specjalisty już przy pierwszych objawach chorobowych. Nieleczony zespół cieśni nadgarstka stale się pogłębia, co prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli zaburzenia trwają długi czas, a nadgarstek nie jest w żaden sposób oszczędzany, a tym bardziej leczony, może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń nerwów.

Jak uniknąć problemów z nerwem nadgarstka?

Ciężko jest jednoznacznie powiedzieć, co robić, aby uniknąć problemów z cieśnią nadgarstka. Istotne jest jednak to, aby już przy wystąpieniu pierwszych objawów nauczyć się regenerować dłoń i dawać jej odpoczywać. W przypadku problemów z cieśnią nadgarstka jest to konieczne. Należy po pracy i w wolnych chwilach pozwolić dłoniom odpoczywać, najlepiej w dogodnych dla nich pozycjach. Warto pokusić się również o regularne chłodne okłady, które zmniejszą opuchliznę wpływającą na nerw pośrodkowy. Dobrze jest również zakupić specjalną ortezę na noc, która zapewni odpowiednią i komfortową pozycję dłoni w trakcie snu.

Fot.: Towfiqu barbhuiya/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ubrania dla dziewczynki na lato – jakie tkaniny i fasony wybrać?
Ubrania dla dziewczynki na lato – jakie tkaniny i fasony wybrać?
Lato to czas, kiedy możemy cieszyć się piękną, słoneczną pogodą i chłodnymi napojami w ogrodzie czy na plaży. Dla dziewczynek to czas, kiedy chcą biegać, skakać i cieszyć się każdą chwilą wolną od szkoły. Aby zapewnić im wygodę i komfort w czasie letnich zabaw, warto wybrać dla nich odpowiednie ubrania. Jakie tkaniny i fasony wybrać, aby dziewczynki czuły się dobrze i wyglądały modnie? Oto kilka wskazówek.
Jak dobrze dobrać biustonosz do kształtu naszej sylwetki?
Jak dobrze dobrać biustonosz do kształtu naszej sylwetki?
Zdobądź wiedzę na temat dopasowywania biustonosza do sylwetki, aby podkreślić swoją figurę i zapewnić sobie maksymalny komfort oraz dobrać biustonosz idealnie dopasowany do kształtu twojej sylwetki.
Moda XXL – jak dobierać odzież do figury?
Moda XXL – jak dobierać odzież do figury?
Szukasz ubrań, które pozwolą poczuć Ci się atrakcyjnie w rozmiarze XXL? Sprawdź ofertę butiku, który dopasowuje swoje produkty do Twoich potrzeb!
Ostatnie wpisy