Czy wiesz, że niewłaściwe przechowywanie kosmetyków i leków może być szkodliwe?

Czy wiesz, że niewłaściwe przechowywanie kosmetyków i leków może być szkodliwe?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób nie zwraca uwagi na to, jak przechowuje kosmetyki czy leki. Nie wie, że w ten sposób może sobie później zaszkodzić! Co trzeba o tym wiedzieć?

Okazuje się, że wiele osób nie zwraca kompletnie uwagi na to, w jaki sposób przechowuje swoje kosmetyki czy leki. A przecież w ten sposób artykuły mogą się zepsuć, przez co ich późniejsze stosowanie może okazać się szkodliwe dla zdrowia. 

Uwaga na wilgotne pomieszczenia!

Większość kobiet trzyma swoje kosmetyki w łazience – to najwygodniejsze, gdyż zazwyczaj tam wykonują makijaż. To poważny błąd, bo jest tam duża wilgotność oraz wahania temperatury. Wówczas dochodzi do rozwoju bakterii. Do tego może się zmienić konsystencja niektórych specyfików, np. kremów czy balsamów. Dlatego trzeba pamiętać, że wszystkie kosmetyki, które w składzie mają substancje aktywne, muszą być przechowywane w suchym pomieszczeniu, którego temperatura nie przekracza 20 stopni Celsjusza. Wówczas mamy pewność, że specyfik będzie działał, jak należy i nam na pewno nie zaszkodzi. 

Niektóre leki i kosmetyki trzeba trzymać w lodówce

Zawsze należy czytać informacje producenta umieszczone na opakowaniach stosowanych specyfików. Niektóre, aby się nie zepsuły, muszą być trzymane w chłodnych pomieszczeniach. W przypadku kosmetyków często dotyczy to maseczek oraz kremów przeciwzmarszczkowych i pod oczy. Poza tym stosowanie ich, gdy są zimne, doskonale wpływa na skórę – koi ją, łagodzi opuchliznę i poprawia napięcie. 

W przypadku leków w lodówce należy trzymać preparaty typu: antybiotyki w zawiesinie, insuliny czy niektóre probiotyki. Jeśli leki będą przetrzymywane w nieodpowiedniej temperaturze, mogą nie być tak skuteczne, a w skrajnych przypadkach mogą nawet zaszkodzić. O tym, że nie należy po nie sięgać, świadczą zmiany zapachu leku, jego koloru czy smaku.

Uwaga na światło

Warto wiedzieć, że dużo kosmetyków oraz leków jest wrażliwych na światło. A wielu użytkowników nie zwraca uwagi na to, czy są dobrze dokręcone i schowane do szafki, szuflady czy kosmetyczki. Światło niekorzystnie na nie wpływa i sprawia, że ich działanie jest mniej skuteczne. Do tego ciepło przyczynia się do szybszego wyschnięcia. Leków czy kosmetyków nie należy także trzymać w pobliżu kaloryferów. 

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Nie tylko przechowywanie leków czy kosmetyków jest ważne, ale też sposób, w jaki z nich korzystamy. Większość używa do wydobycia produktu z pojemniczka czy słoiczka palca – to błąd. Na dłoniach znajduje się mnóstwo bakterii. Lepszym rozwiązaniem będą specjalny patyczek lub szpatułka, które rzecz jasna należy dokładnie umyć i wytrzeć przed każdym użyciem. 

Kluczowa jest też data ważności. Nie jest umieszczana na produkcie przypadkowo. Dlatego, jeśli minął termin przydatności do użycia, należy koniecznie wyrzucić kosmetyk czy lek. Może nie tylko nie zadziałać, ale i zaszkodzić naszej skórze czy zdrowiu. 

Zdjęcie główne: pexels.com/MART PRODUCTION

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Retinol — Twoje najlepsze narzędzie w walce ze starzeniem się skóry
Retinol — Twoje najlepsze narzędzie w walce ze starzeniem się skóry
Retinol od dawna uważany jest za jedno z najskuteczniejszych rozwiązań w pielęgnacji skóry. Jego zdolność do redukcji oznak starzenia, wygładzania zmarszczek i poprawy tekstury skóry przyciąga uwagę wielu osób. W tym artykule dowiesz się, jak działa retinol i dlaczego powinien znaleźć się w Twojej codziennej rutynie pielęgnacyjnej.
Kofeina w kosmetykach – jaka jest jej funkcja i w jakich produktach możesz ją znaleźć?
Kofeina w kosmetykach – jaka jest jej funkcja i w jakich produktach możesz ją znaleźć?
Kofeina pobudza do działania, ułatwia koncentrację oraz pomaga walczyć z sennością. Ponadto idealnie wpływa na naszą skórę i włosy. W jaki sposób? Sprawdź!
Bella Hadid dyktuje trendy! Sprawdź, co będzie modne tej jesieni!
Bella Hadid dyktuje trendy! Sprawdź, co będzie modne tej jesieni!
Jesienne stylizacje nie muszą być nudne. Dowodzi tego sama Bella Hadid, którą w sieci obserwują miliony osób! Modelka to ikona […]
Ostatnie wpisy