„ASAP”, „team” i „call”: Sprawdź, jakich anglicyzmów najczęściej używamy w pracy

„ASAP”, „team” i „call”: Sprawdź, jakich anglicyzmów najczęściej używamy w pracy

Inne
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Press info

Anglicyzmy na stałe przyjęły się w biznesowym żargonie. Tak zwane buzzwordy są  bardzo powszechnie stosowane w międzynarodowym środowisku, ale nie tylko. Są również integralnym elementem biznesu, dlatego Preply, w ramach kampanii „Mów pewnie w pracy” przeprowadziła autorskie badania, które pokazują, jak Polacy podchodzą do anglicyzmów.

Zwyciężają wyrażania „team”, lubimy „chat” i to na „full-time”

Aby przeanalizować zjawisko anglojęzycznego żargonu w polskich firmach zespół Preply przeprowadził ankietę wśród 1016 osób, które wzięły udział w badaniu. Osoby te, na co dzień mają do czynienia z tzw. buzzwordami. Z analizy badań wynika, że najczęściej pojawiającym się w środowisku biznesowym wyrażeniem jest „team”. Częste występowanie tego anglicyzmu w rozmowach między współpracownikami deklaruje blisko 57% osób poddanych badaniom.

Nie ma jednak „teamu” bez konwersacji, być może dlatego drugie miejsce na podium zajęło wyrażenie „chat” – do jego regularnego używania przyznaje się około 55% respondentów. Ostatnie miejsce na podium przypadło wyrażenie „full-time” (49,51%), a zaraz za nim znalazł się „newsletter” (48,72%), słynny „call” (48,33%) oraz „junior” (47,64%).

Z zebranych przez nas danych jasno wynika, że anglicyzmy stały się wszechobecne w polskich miejscach pracy. Co istotne, młodsze pokolenia wykazują wyższy wskaźnik adopcji, dlatego możemy oczekiwać, że trend ten nie spowolni w najbliższym czasie – komentuje Sylvia Johnson, ekspertka językowa Preply.

Buzzwordy dla wybranych

Dzięki przeprowadzeniu badań przez Preply poznaliśmy również te mniej powszechne wyrażenia anglojęzycznej stylistyki, zazwyczaj używane w węższych, bardziej specjalistycznych kręgach. Wśród nich są skrótowce: „TBC”, czyli „to be continued” (8,66% respondentów), oraz „KPI”, a więc „key performance indicators” (9,65% respondentów). Co ciekawe KPI – wyrażenie służące przede wszystkim do wyznaczania i mierzenia realizacji celów w organizacjach, w swoich rozmowach stosuje najczęściej HR, czyli działy kadr. 

Do nieustająco mało powszechnych określeń należy również „crowdfunding” (12,11%), „FYI”, czyli „for your info” (12,30%), a także „pitch” (14,17%).

Kiedy używamy anglicyzmów w miejscu pracy?

Jak wynika z analizy, 45,67% osób, które wzięły udział w badaniu , używa anglicyzmów w miejscu pracy od 6 do 10 razy dziennie. W mniejszości są rekordziści (2,66%), którzy przeplatają polszczyznę językiem Szekspira ponad… 25 razy w ciągu dnia! Bardzo podobnej wielkości grupa osób podjętej analizie (2,76%) w ogóle nie używa anglicyzmów, jednak w dobie globalizacji, wszechobecności angielskich zwrotów i zacierania się granic biznesowych, ta grupa osób będzie z każdym rokiem maleć.

Wśród statystyk, anglicyzmy z reguły towarzyszą nam w rozmowach odbywających się twarzą w twarz, a także w wiadomościach mailowych i przy okazji rozmów telefonicznych. Nieco mniej, choć wciąż często, język angielski  jest przeplatany w ramach komunikatorów firmowych typu Slack, a także w okolicznościach bardziej oficjalnych – np. w momencie przedstawiania prezentacji.

Częstotliwość stosowania anglicyzmów zwraca uwagę na to, jak bardzo istotna jest znajomość języka angielskiego w  miejscu pracy. I chodzi nie tylko o „podręcznikową” znajomość, ale również realistyczne przygotowanie, odnajdywanie się w środowisku biznesowym. Kursy Business English to jedne z najczęściej wybieranych branżowych kursów, zarówno dla pracowników niższego szczebla, jak i doświadczonych menedżerów.

Dlaczego zangielszczamy?

Nie da się zatuszować faktu, że język angielski towarzyszy nam praktycznie na każdym kroku. Jest wręcz wymagany, jeśli chodzi o naszą pracę i rozwój kariery osobistej.

Osoby, które nie rozumieją anglicyzmów, mogą czuć się odseparowani, tworząc świadome lub nieświadome podziały w zespołach w miejscu pracy. Umiejętność świadomego wykorzystywania biznesowego słownictwa w miejscu pracy pozwala osiągnąć  większą pewność siebie i ułatwia kształtowanie wizerunku w miejscu zatrudnienia.

Badanie Preply rozszerza tę perspektywę jeszcze bardziej, pokazuje bowiem motywacje osób, które używają „buzzwordów” w pracy. Wygląda na to, że większość osób ankietowanych (49,07% respondentów) deklaruje, iż anglicyzmy to już po prostu standard w konwersacji, z którym czuje się swobodnie. Co więcej, nieco ponad 38% uczestników ankiety stwierdza, że wyrażenia w języku angielskim są po prostu nie do zastąpienia, a ponad ¼ respondentów uważa anglicyzmy za synonim nie schematyczności i dużo wyższych kompetencji oraz doświadczenia.

Niestety, blisko co czwarta osoba poddana badaniu stwierdza, że anglicyzmy, z którymi się spotkał, są mu  totalnie obce lub nie do końca zna ich znaczenie . W połączeniu ze wzmacniającym się trendem globalizacji biznesu może to prowadzić do wykształcenia się dwóch prędkości w rozwoju zespołów w środowisku pracy. 

Fot.: Icons8 Team/unsplash.com

Artykuł powstał we współpracy z marką Preply.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dla tych 3 treningów online nie będziecie chciały już wracać na siłownie
Dla tych 3 treningów online nie będziecie chciały już wracać na siłownie
Jesteśmy pewne, że gdy zobaczycie te materiały, od razu pójdziecie przebrać się w strój do ćwiczeń.
Czym zajmuje się trycholog i kiedy się do niego udać?
Czym zajmuje się trycholog i kiedy się do niego udać?
Trycholog koncentruje swoją praktykę na rozpoznawaniu oraz terapii problemów związanych z włosami, oraz skórą głowy.
Minimalizm jako styl życia: Jak uporządkować swoje otoczenie i wyzwolić się od nadmiaru?
Minimalizm jako styl życia: Jak uporządkować swoje otoczenie i wyzwolić się od nadmiaru?
Minimalizm jako styl życia: Uwolnij się od nadmiaru i ciesz się prostotą i harmonią w swoim otoczeniu i życiu.
Ostatnie wpisy