Pomimo przespanych 8 godzin niechętnie wstajesz o poranku i wciąż jesteś zmęczony? Codzienne czynności stają się dla Ciebie trudnością, a skupienie myśli na jednym zadaniu to niemal nieosiągalne wyzwanie? Całkiem możliwe, że cierpisz na wyczerpanie, które, jak wskazują badania, dotykają co piątą osobę.
Objawy chronicznego wyczerpania nie są jednoznaczne, każdy organizm inaczej bowiem reaguje na ten stan. Niektórzy mogą mieć problemy z trzeźwym myśleniem i koncentracją. Inni są natomiast bardziej zestresowani i o wiele łatwiej wyprowadzić ich z równowagi. Ponadto maksymalne zmęczenie może także dawać objawy somatyczne takie jak uczucie suchości w ustach, brak siły do wykonywania codziennych, wymagających wysiłku czynności, wrażenie przechodzenia infekcji, a także trudności w oddychaniu.
Osoby cierpiące na chroniczne zmęczenie określają je jako coś więcej niż zwykle potrzeba odpoczynku. Porównują je do próby przejścia przez błotnistą drogę, na której przy każdym kroku grzęzną buty.
Dzieje się tak, ponieważ przemęczony organizm jest niczym telefon z rozładowaną baterią, przełącza się na tryb oszczędzania energii, broniąc się jednocześnie przed czynnościami, które mogłyby jej zużyć zbyt wiele.
Uczucie maksymalnego wyczerpania może być wyłącznie chwilowym problemem, które wskazuje na to, że pora zwolnić i odłożyć część zadań na później. Niekiedy jednak zdarza się, że pomimo usilnych starań uczucie to utrzymuje się przez dłuższy czas. Kiedy wyczerpanie trwa dłużej niż 3-4 miesiące, pora na wizytę u lekarza, gdyż może ono zostać zdiagnozowane jako zespół chronicznego zmęczenia, który występuje najczęściej u kobiet aktywnych zawodowo w wieku od 20 do 40 lat. W przypadku zespołu chronicznego zmęczenia do wymienionych powyżej objawów dochodzą także częste bóle głowy, bóle mięśni lub kołatanie serca.
Zgłaszając się do lekarza z objawami przewlekłego zmęczenia, należy się liczyć z tym, że będzie on z pewnością próbował poznać przyczynę takiego stanu organizmu, a niekiedy może także zalecić skorzystanie z pomocy psychologa lub psychoterapeuty. Nie należy jednak bagatelizować tego problemu, gdyż długotrwałe uczucie zmęczenia może być także oznaką wielu chorób i schorzeń.
Jeśli czujesz, że Twoje baterie są na wyczerpaniu, pozwól sobie na odpoczynek, zwolnij, zadbaj o wartościowy czas ze samą sobą i dużą ilość snu, która pozwala się zregenerować organizmowi. Aby w przyszłości zapobiec takim sytuacjom, stosuj się do poniższych wskazówek.
Jedzenie mniejszych porcji, ale częściej wpływa na odpowiedni poziom cukru we krwi, zapobiegając tym samym powstawaniu stresujących dla organizmu czynników. Dlatego też powinieneś zadbać o dużą ilość warzyw i owoców na talerzu, a także regularność posiłków.
Każdy z nas zarywa noce, nadrabiając zaległości w pracy, oglądając ulubione seriale, czy też spędzając czas z przyjaciółmi. Warto jednak liczbę takich sytuacji ograniczyć do minimum i zadbać o przynajmniej 7 godzin wartościowego snu. Organizm zdąży się zregenerować, a Ty odzyskasz równowagę.
Piętrzące się naczynia w zlewie, sterta ubrań w koszu na pranie, deadliny, a czasu coraz mniej. Zastanów się, czy wszystkie te rzeczy musisz zrobić tego samego dnia. Nic się przecież nie stanie jeśli pralkę nastawisz jutro lub naczynia zostaną w zlewie do rana. Więc, zamiast ślęczeć nad pracami domowymi do później nocy, zrób sobie gorąca kąpiel i odpuść. Pozwól sobie na odrobinę relaksu i wróć do swoich zadań, kiedy będziesz zregenerowana.
Podsumowując, kiedy czujesz, że poziom Twojego zmęczenia sięga zenitu, posłuchaj swojego organizmu i pozwól sobie na odpoczynek. Zbyt długie działanie na oparach energii może być bowiem niebezpieczne w skutkach nie tylko dla Twojego zdrowia fizycznego, ale i psychicznego.
Przeczytaj też: Jaki jest najlepszy czas na sen? Sprawdźcie, co sądzą eksperci
Zdjęcie główne: Mathilde Langevin/ unsplash.com