Co takiego szczególnego jest w perspektywie ukończenia 30. roku życia? Jak powinno wpłynąć to na sposób pielęgnacji naszego ciała? Czy Twoja skóra rzeczywiście zaczyna się zmieniać, gdy wchodzisz w tę trzecią dekadę życia?
Dermatolodzy twierdzą, że pierwsze oznaki uszkodzeń słonecznych pojawiają się zwykle po trzydziestce, gdy zdolności naprawcze skóry zaczynają słabnąć. Stąd łagodne brązowe plamach i przebarwienia, kurze łapki oraz matowa skóra pozbawiona blasku. Ważne jest, aby pamiętać, że te zmiany są w rzeczywistości odzwierciedleniem naszych przeszłych zachowań. Uszkodzenia, które wyrządzisz w wieku po 20-tce, pojawią się następnie w wieku 30, 40 czy 50 lat.
Na szczęście, podejmując wczesne działania, możesz znacząco wpłynąć na przyszłe zdrowie swojej skóry. Ma to przede wszystkim związek z odpowiednią profilaktyką i ochroną, jak stosowanie kremów z filtrem i noszenie kapelusza na plaży. Kluczowe jest również wyrobienie dobrych nawyków, które pozwolą Ci przetrwać późniejsze lata bez kompleksów. Jedna szczególnie ważna praktyka to zwiększanie zasięgu swoich produktów (kremy na dzień i na noc dla odpowiedniego wieku). Dbaj o skórę twarzy, ale nie zapominaj także o szyi, dekolcie, dłoniach czy stopach.
Tych kosmetyków powinnaś zacząć używać przed ukończeniem 30 roku życia. Jeśli masz kilka lat więcej, również zapoznaj się z tą listą. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć dbać o siebie i o swoją skórę.
Oczyszczanie skóry jest bardzo ważne, ale nadmierne działania kosmetyczne mogą działać na nią niekorzystnie. Batalion zabiegów od mocnych toników, przez urządzenia soniczne, po peelingi użyte jedne po drugim, pozostawią Twoją cerę podrażnioną i nadadzą jej surowy wyraz. Pielęgnuj skórę mądrze i systematycznie. Nie zapominaj o zmyciu makijażu przed snem. Nie rób tego przy pomocy wody, ale specjalistycznych kosmetyków, które nie tylko usuną zanieczyszczenia, ale dodatkowo nawilżą Twoją skórę. To płyny micelarne, pianki, żele i kremy – wybierz produkt, który najbardziej odpowiada potrzebom Twojej cery.
Zwłaszcza latem warto się wspierać serum z witaminą C. Zawiera specjalne przeciwutleniacze, aby zapewnić skórze dodatkową warstwę ochrony przed słońcem. Promienie UV nie są w pełni blokowane przez krem przeciwsłoneczny, więc dobrze jest nosić coś pod filtrem SPF, aby zneutralizować uwalniane wolne rodniki, a także wspomóc produkcję kolagenu.
Jest wiele preparatów do wyboru, ale powinnaś wybrać filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania, który ma SPF 30 lub wyższy. Szukaj w składzie takich elementów jak tlenek cynku oraz dwutlenek tytanu, które tworzą ładne, równe wykończenie na skórze, a także mogą powodować mniej wyprysków u 20-latków. Podczas wakacji na słońcu powtarzaj aplikację co 2 godziny. Nie zapominaj o pielęgnacji również zimą. Słońce jest aktywne przez cały rok. Postaw na krem na dzień z filtrami.
Udowodniono, że retinoidy są jedyną rzeczą, która działa na skórę, budując kolagen, ale także odwracając fotostarzenie. Wybierz łagodny, dostępny bez recepty produkt z retinolem, który nie podrażnia ani nie złuszcza naskórka. Używaj go co drugą noc. Możesz zmieszać trochę kremu nawilżającego z retinolem, aby był bardziej tolerowany i łatwiejszy w aplikacji. Powinno się rozpocząć pielęgnację w wieku około 20 lat, by przyzwyczaić skórę do jego działania, a później stosować silniejszy retinol dostępny na receptę w wieku 30, 40 lat.
Skóra wokół oczu jest najcieńszą skórą na naszym ciele i jednym z pierwszych miejsc, które zdradzają Twój wiek. Wczesne rozpoczęcie stosowania kremu pod oczy rozwija dobry nawyk, nawilża skórę, aby ją ujędrnić, dzięki czemu zmarszczki są mniej widoczne lub praktycznie nie występują, gdy jesteś starsza. Możesz stosować naprzemiennie kremy z różnymi składnikami aktywnymi, aby wspierać różne warstwy i struktury skóry. Na przykład, zaczynając od kremu pod oczy, który ma trochę retinolu do budowy kolagenu, a po skończeniu tego opakowania, przechodząc na bardziej nawilżającą formułę z kwasem hialuronowym.
Przeczytaj też: Wrażliwa skóra czy alergiczna? Podpowiadamy, jak je rozróżnić i o nie dbać
Zdjęcie główne: Kalos Skincare/ unsplash.com