Osoby, które na co dzień stosują dietę wegańską, powinny pamiętać o odpowiedniej suplementacji, by wspierać pracę swojego organizmu. Niedobór białek i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego może na niego wpłynąć bardzo negatywnie. Zobacz, jakie suplementy powinnaś stosować, by uzupełnić ewentualne niedobory!
Dieta wegańska z zasady nie powinna prowadzić do niedoborów pokarmowych, co udowodnili naukowcy. Istnieje jednak ryzyko, że u osoby, która komponuje swoje posiłki w dużej części z przetworzonej żywności, one wystąpią. Weganie bazujący przede wszystkim na naturalnych produktach nie są narażeni na braki w takim samym stopniu, jak pozostali. Źle zbilansowana dieta może prowadzić do niedoborów aminokwasów, cynku, jodu, żelaza, witaminy B12 i D.
Braki witamin z grupy B u wegan wynikają z tego, że jej aktywną formę można znaleźć tylko w produktach odzwierzęcych, a algi stosowane często jako zamiennik posiadają jej nieaktywną postać. W organizmie człowieka syntetyzowane są niewielkie ilości B12, ale nie jest ona wchłaniana i wykorzystywana przez organizm.
Niedobór witaminy B12 może objawiać się poprzez senność, bóle głowy, zmęczenie lub nagły spadek masy ciała i rozwój anemii megaloblastycznej. Związek uczestniczy w produkcji erytrocytów, czyli krwinek czerwonych i procesie syntezy DNA. Witaminy z grupy B są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, ponieważ uczestniczą w budowie osłonek mielinów nerwów.
Suplementy diety to doskonałe źródło witaminy B12. Weganie powinni stosować te, które zawierają przede wszystkim jej aktywną formę, czyli metylokobalaminę, którą organizm przyswaja z łatwością. Warto zażywać te preparaty, które posiadają kompleks witamin z grupy B, bo wówczas na pewno nie jest się narażonym na żadne braki związku. Jego poziom można określić przez badanie krwi – morfologię z rozmazem, poziom witaminy B12 i kwasu foliowego.
Podobnie jest w przypadku witaminy D3, którą znaleźć można przede wszystkim w tłustych rybach. D3 wytwarzana jest też przez ekspozycję na światło słoneczne, ale w sezonie jesiennym i zimowym w naszej strefie klimatycznej jest go niestety niewiele. Suplementy z witaminą D powinny być więc stosowane i w przypadku diety wegańskiej, i każdej innej.
Witamina D3 to bardzo ważny mikroskładnik dla organizmu człowieka. Jej podstawową, bardzo ważną funkcją jest wzmocnienie kości, wspomaganie funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, odpornościowego i nerwowego. Odpowiednia suplementacja może zmniejszać ryzyko niektórych nowotworów, chorób serca, alergii i na przykład cukrzycy. Co ciekawe, D3 jest jedną z witamin, których niedobór rejestruje się wśród populacji. Rekomendowana dawka spożycia witaminy od września do kwietnia to ok. 800–2000 jednostek na dobę.
Osoby, które stosują dietę wegańską, powinny szczególnie zwracać uwagę na swoje samopoczucie, wykonywać regularne badania krwi i przyjmować suplementy diety, bo uchroni je to przed konsekwencjami ewentualnych niedoborów i złym funkcjonowaniem organizmu, co przy długotrwałych brakach może wpływać negatywnie na ogólne zdrowie psychiczne i fizyczne.
Zdj. główne: Ella Olsson/unsplash.com