Kaszka na twarzy – skąd się bierze i jak z nią walczyć?

Kaszka na twarzy – skąd się bierze i jak z nią walczyć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Reakcja alergiczna, zaburzenia hormonalne, niewłaściwa pielęgnacja… Powodów pojawienia się kaszki na twarzy może być wiele. Czy istnieją domowe metody, aby pozbyć się tej dolegliwości?

Mianem kaszki określa się charakterystyczną wysypkę pojawiającą się na twarzy – najczęściej w obrębie czoła, skroni bądź policzków. Drobne grudki wyczuwalne są pod palcami, a nierzadko również widoczne gołym okiem. Pojawienie się kaszki na twarzy może być spowodowane wieloma czynnikami. Niekoniecznie więc musimy od razu udać się do dermatologa.

Kaszka na twarzy wygląda na tyle charakterystycznie, że trudno pomylić ją z innymi zmianami skórnymi. Grudki znajdują się pod skórą, przez co nie przybierają najczęściej koloru białego, czarnego czy czerwonego. Grudki nie mają także wyraźnych czubków, które sprawiają, że tak chętnie wyciskamy zmiany skórne.

Kaszka na twarzy – przyczyny

Kaszka pojawia się w formie podskórnego wykwitu, gdy zatkane zostaną pory oraz ujścia gruczołów łojowych. Trzy główne przyczyny pojawiania się kaszki na twarzy to: zmiany hormonalne, nieprawidłowa dieta, źle dobrana pielęgnacja.

Kiedy kaszka pojawi się na naszej twarzy, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Czy w ostatnim czasie zmieniliśmy kosmetyki do twarzy? Alergia na niektóre składniki kosmetyków, zarówno tych do pielęgnacji, jak i tych do makijażu, może powodować powstanie kaszki. Może się także okazać, że nowe kosmetyki nas zapychają – co oznacza, że są za ciężkie dla naszej cery;
  • Czy w ostatnim czasie zjedliśmy coś nowego / zmieniła się nasza dieta? Za powstawanie kaszki na twarzy odpowiedzialna może być alergia pokarmowa. Nie bez znaczenia jest także jakość spożywanych posiłków oraz odpowiednie nawodnienie organizmu;
  • Czy nie zapomnieliśmy o higienie? Warto zwrócić szczególną uwagę na to, kiedy ostatnio była wymieniana pościel – w szczególności poszewki na poduszki. Kolejnym elementem jest regularna wymiana ręczników oraz pranie ich w wysokiej temperaturze, aby zabić drobnoustroje;
  • Czy nie zaobserwowaliśmy pogorszenia samopoczucia, pogorszenia zdrowia, zaburzeń cyklu miesiączkowego itd.? Kaszkę na twarzy mogą powodować zaburzenia hormonalne. Jeżeli na to pytanie odpowiedzieliśmy twierdząco, należy pilnie skontaktować się z lekarzem.

Jak leczyć kaszkę na twarzy

Leczenie kaszki na twarzy dobieramy w zależności od przyczyny pojawienia się tego defektu. Gdy winowajcą zdają się być kosmetyki, należy odstawić je całkowicie z użycia. Podobnie jeśli chodzi o dietę. Jeżeli kaszka jest skutkiem spożywania pikantnych potraw, orzechów lub cytrusów, również musimy zrezygnować z ich jedzenia. W trosce o piękny wygląd cery należy również ograniczyć spożycie produktów wysoko przetworzonych, słodyczy, tłuszczy trans. Uczuleniowo mogą działać także nabiał czy gluten.

Poza odstawieniem alergenu z kaszką na twarzy należy się odpowiednio obchodzić. Nie zaleca się wyciskania i nadmiernego wysuszania zmian na twarzy. Nie ma również sensu przesadzać z nadmiernym makijażem. Nie dość, że nie zakryje on kaszki, to dodatkowo może zaognić wysypkę. W okresie walki z kaszką na twarzy warto postawić na łagodne kosmetyki.

Pierwszym krokiem powinno być dokładne oczyszczanie twarzy – najlepiej 2 razy dziennie. Kolejnym krokiem jest odpowiednie nawilżenie. Warto postawić na lekki, niezapychający produkt. W kosmetykach przeznaczonych do walki z kaszką na twarzy szukajmy witaminy E i oleju herbacianego. Świetnie sprawdzą się także retinoidy, ich roślinny odpowiednik, czyli bakuchiol oraz niacynamid.

Zdj. główne: S O C I A L . C U T/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dobierać biżuterię do swojego stylu – poradnik dla niej i dla niego
Jak dobierać biżuterię do swojego stylu – poradnik dla niej i dla niego
Odkryj, jak dobrze dobrana biżuteria może uzupełnić i podkreślić twoją indywidualność. Nasz poradnik pokaże ci, jak wybierać dodatki dla niej i dla niego, kierując się własnym stylem.
Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej
Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej
Marihuana medyczna to roślina o szerokim spektrum zastosowań terapeutycznych. Warto zrozumieć jej działanie, składniki aktywne oraz związane z nią regulacje prawne.
Jak wybrać idealne trofeum na imprezę sportową?
Jak wybrać idealne trofeum na imprezę sportową?
Poradnik, który pomoże Ci wybrać odpowiednie trofeum na każdą imprezę sportową. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze, aby podkreślić wyjątkowość tego wydarzenia.
Ostatnie wpisy