Zapalenie kącików ust, bo to o nich mowa, często pojawia się pod postacią czerwonych lub ciemniejszych zmian, opuchlizny, suchej, popękanej skóry, która boli i piecze. Miejsca te mogą nawet krwawić.
Przyczyną zapalenia jest zazwyczaj nieodpowiednia higiena ust (gdy w kącikach ust zbiera się za dużo śliny, np. gdy nosisz aparat ortodontyczny) obniżona odporność organizmu, odwodnienie, dieta uboga w warzywa i owoce, palenie tytoniu, infekcje organizmu takie jak opryszczka, choroba dziąseł a nawet anemia czy cukrzyca.
Możesz zapobiec ich powstawaniu dbając o to, aby utrzymywać kąciki ust czyste i suche, stosując nawilżający balsam do ust lub maść witaminową i wzbogacając swoją dietę o witaminy i składniki odżywcze właściwym odżywianiem lub suplementami. Czasami zajady powstają mimo tego.
Istnieje kilka domowych sposobów, aby zmniejszyć infekcję. Zastosować możesz wazelinę lub olej kokosowy wymieszany z kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. z drzewa herbacianego lub lawendy, odrobiną miodu, pastą z dwóch ząbków czosnku, łyżką aloesu lub jogurt. Wymienione składniki mają w większości właściwości antybakteryjne, odżywcze i mocno nawilżające. W ciągu dnia przykładaj mieszaninę w bolące miejsca i zmieniaj co dwie-trzy godziny lub zostaw na całą noc.
Zajady pojawiają się u wszystkich, niezależnie od wieku. Zazwyczaj udaje się je wyleczyć w kilka dni. Gdy infekcja nie ustępuje, należy zgłosić się do lekarza. Wówczas zapisze antybiotyk lub maść sterydową. Wskaże również właściwą przyczynę powstawania zapalenia kącików ust i zaproponuje dalsze leczenie.
Przeczytaj też: Czy wiesz, że nawilżacz w sypialni może poprawić jakość Twojego snu i kondycję skóry?
Zdjęcie główne: Krakenimages.com/ adobestock.cpm