Jaki prysznic jest najlepszy dla Twojej skóry?

Jaki prysznic jest najlepszy dla Twojej skóry?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Codzienny prysznic jest bardzo przyjemną częścią poranka, a zwłaszcza w zimne dni odkręcasz kurek z gorącą wodą prawie do końca. Czy tak powinnaś robić? Okazuje się, że dla Twojego zdrowia i dla piękna Twojej skóry świetne efekty przynosi prysznic w zimnej wodzie. Brzmi strasznie? Benefity przewyższają niechęć przed uczuciem zimna, więc warto się przełamać.

Idealnym sposobem na zimny prysznic jest wyrobienie sobie nawyku. Zacznij od powolnego obniżania temperatury pod koniec zwykłego prysznica. Niech woda będzie wystarczająco zimna, aby poczuć się nieswojo. Następnie pozostań pod wodą przez 2 lub 3 minuty. Głęboki oddech pomoże zmniejszyć dyskomfort w umyśle. Następnym razem, gdy spróbujesz tego ćwiczenia, nieco schłodź wodę. Spróbuj wytrwać przez kolejną minutę lub dwie w zimniejszej wodzie. Po wykonaniu tej czynności od 7 do 10 razy przekonasz się, że możesz nawet zacząć czekać na zmniejszenie temperatury ciepłej wody.

Zimne prysznice nie są głównym źródłem leczenia żadnego schorzenia, ale mogą pomóc złagodzić objawy i poprawić ogólne samopoczucie. Lodowata woda może przynosić ukojenie, zwłaszcza jeżeli masz problemy ze swędzącą skórą, np. egzemą lub alergią, złagodzi napięcie mięśni po intensywnym treningu, wspomoże krążenie krwi. Poza pewnością, że kompletnie Cię wybudzi, zimne prysznice są wskazane dla osób, które dbają o swoją wagę czy też chcą mieć gładkie i błyszczące włosy. Branie zimnego prysznica 2 lub 3 razy w tygodniu może przyczynić się do przyspieszenia metabolizmu. Co więcej, w przeciwieństwie do gorącej wody, zimna woda nie pozbawia Twojej skóry ochronnej warstwy sebum, którego brak doprowadza do jej przesuszenia.

Wieczorem, kiedy potrzebujesz relaksu, gorący prysznic pomoże rozluźnić mięśnie i pomoże Ci szybciej zasnąć. Gorąca woda, a w szczególności para, którą wdychasz, złagodzi objawy przeziębienia i dolegliwości układu oddechowego.

Niektórzy specjaliści polecają prysznic tzw. kontrastowy – co minutę zmieniaj temperaturę wody, z najniższej na najwyższą, przez trzy do pięciu cykli, czyli od 6 do 10 minut.

W przeciwieństwie do tego, w co wielu ludzi sądzi, nie musisz codziennie brać prysznica. Twoja skóra może wyglądać lepiej, jeśli ograniczysz się do kilku pryszniców tygodniowo, szczególnie w miesiącach zimowych, kiedy powietrze jest suche i nie pocisz się tak bardzo. Dla innych codzienne branie prysznica to po prostu kwestia poczucia czystości i komfortu. Codzienny prysznic najlepiej brać w letniej wodzie i nie powinien trwać dłużej niż 10 minut.

Po każdym prysznicu pamiętaj o zadbaniu o odpowiedni poziom nawilżenia skóry ulubionym balsamem lub olejkiem.

Przeczytaj też: Po wyjściu spod prysznica owijasz swoje włosy ręcznikiem a po jego zdjęciu ‘wczesujesz’ w nie produkty do stylizacji? Po przeczytaniu tego artykułu możesz już na zawsze zmienić swój nawyk

Zdjęcie główne: Armin Rimoldi/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pory – czym są i jak zmniejszyć ich widoczność?
Pory – czym są i jak zmniejszyć ich widoczność?
Nieestetycznie wyglądające otwory na skórze to pory. Można znacznie zmniejszyć ich widoczność. Dowiedz się, jak to zrobić!
Współczesna flebologia w walce z chorobami krążenia
Współczesna flebologia w walce z chorobami krążenia
Czy wiesz, że choroby krążenia stanowią jedną z najczęstszych przyczyn problemów zdrowotnych na świecie? Współczesna medycyna, a w szczególności dziedzina zwana flebologią, stawia sobie za cel skuteczne zapobieganie i leczenie tych schorzeń. 
Kubeczek menstruacyjny – alternatywa dla podpasek i tamponów. Dlaczego warto go używać?
Kubeczek menstruacyjny – alternatywa dla podpasek i tamponów. Dlaczego warto go używać?
Wszystko, co trzeba wiedzieć o kubeczkach menstruacyjnych znajdziecie w tym artykule.
Ostatnie wpisy