Jak dbać o sterylność gabinetu?

Jak dbać o sterylność gabinetu?

Inne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Czystość i higiena w gabinecie medycznym to absolutne minimum, jeśli chodzi o wymagania. W miejscu, gdzie wykonuje się inwazyjne zabiegi, naruszające barierę skóry, wszystko musi być sterylne i dokładnie wyczyszczone. Jak dbać o sterylność, a tym samym o bezpieczeństwo pacjentów i swoje w gabinecie lekarskim?   

Profesjonalny sprzęt laboratoryjny   

Nowoczesne i profesjonalnej klasy urządzenia laboratoryjne są podstawą w profesjonalnych gabinetach. Oczywiście, próbki materiału można wysłać do laboratorium zewnętrznego, jednak oczekiwanie na wyniki w takim przypadku jest o wiele dłuższe, a szansa na to, że będą one przekłamane przez nieprawidłowy sposób transportu czy przechowywania próbki, wzrasta. Przy przeprowadzaniu badań próbek materiału niezwykle ważne jest to, by sprzęt laboratoryjny był czysty i sterylny, aby wyniki były jak najbardziej rzetelne. Najnowsze modele maszyn są wyposażone w opcję autosterylizacji, która umożliwia utrzymanie sprzętu w czystości pomiędzy badaniami. Niedostateczne wyczyszczenie takiej maszyny może prowadzić do skażenia próbki i przekłamania wyników. Wskutek niedostatecznej higieny, pacjent może dostać złą diagnozę i być leczony na nie tę chorobę, co trzeba. Takie błędy mogą czasem kosztować nawet życie. Na stronie https://shop.eproscience.com/ można kupić profesjonalne i nowoczesne sprzęty laboratoryjne oraz potrzebne do przeprowadzenia skutecznego badania odczynniki.    

Strój medyczny   

Ubiór w gabinecie lekarskim jest ważniejszy, niż może się to wydawać. Noszenie przez lekarzy i personel medyczny swoich prywatnych ubrań w pracy jest nieodpowiedzialne i stwarza niebezpieczeństwo zarówno dla pacjentów, jak i dla samych lekarzy. Na ubraniach przenoszą się bakterie, wirusy i inne patogeny, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Wnosząc na ubraniach bakterie ze swojego domu do gabinetu, lekarz ryzykuje, że zarazi nimi pacjenta, z kolei nie zmieniając stroju przed powrotem do domu, może potencjalnie przenieść na domowników niebezpieczne choroby. Ubrania, takie jak fartuchy czy tuniki medyczne to obowiązkowy element szafy każdego lekarza i pracownika medycznego. Co rano, po przyjściu do pracy należy założyć czysty strój medyczny i po zakończeniu zmiany oddać go do prania w wysokiej temperaturze, by następnego dnia znów cieszyć się czystym uniformem.   

Utylizacja odpadów medycznych   

Igły, szpatułki, strzykawki, wenflony i inne jednorazowe przybory medyczne, a także zabrudzone i zużyte rękawiczki czy opatrunki nie mogą trafić do kosza na odpady zmieszane. Stanowią one potencjalne zagrożenie dla śmieciarzy, pracowników sortowni, a także zwykłych ludzi wynoszących śmieci. Przedmioty, które miały kontakt ze skórą i płynami ustrojowymi pacjenta, takimi jak krew, ślina czy mocz, powinny trafić do specjalnego pojemnika na odpady niebezpieczne. Taki kubeł odbiera później z gabinetu firma utylizująca odpady, która może przeprowadzić stosowne procedury w celu pozbycia się odpadów medycznych. Niestosowanie się do tej metody wyrzucania przedmiotów medycznych jest skrajnie nieodpowiedzialne i nie może sobie na to pozwolić żaden szanujący się gabinet medyczny. Przestrzeganie przepisów przez takie placówki jest także monitorowane przez odpowiednie służby i karanie nie tylko dotkliwymi karami finansowymi, lecz także zamknięciem gabinetu. 

Zdjęcie główne: pexels.com/ Edward Jenner

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W lato nawilżaj twarz i włosy hydrolatem!
W lato nawilżaj twarz i włosy hydrolatem!
Sprawdź, dlaczego to właśnie hydrolaty wydają się idealnym produktem na lato
Po czym rozpoznać naturalne kosmetyki?
Po czym rozpoznać naturalne kosmetyki?
Dowiedz się, jak czytać etykiety, aby mieć pewność, że kosmetyki rzeczywiście są naturalne i ekologiczne.
Moda prosto z Paryża – sprawdź, co będziemy nosić wiosną
Moda prosto z Paryża – sprawdź, co będziemy nosić wiosną
Większość z utęsknieniem czeka na wiosnę. To czas, gdy ciepłe swetry i kozaki pójdą w odstawkę. Warto już wcześniej przygotować swoją garderobę na nadchodzący sezon. Co będzie modne tej wiosny?
Ostatnie wpisy