Masz ochotę na coś smacznego i zdrowego? Tradycyjne pieczywo już ci się znudziło i szukasz alternatyw? Z pomocą może przyjść była księżna Sussex i jej przepyszny chleb bananowy.
Chlebek bananowy smakuje bardziej jak ciasto, aniżeli pieczywo. Przepis Meghan Markle jest jednak wyjątkowy i szturmem podbił serca gospodyń na całym świecie. Jak go zrobić i dlaczego warto go jeść?
Przepis Meghan Markle jest nieco zmodyfikowany względem podstawowej receptury na chleb bananowy. Do jego wykonania będziemy potrzebować:
Musimy przygotować formę do pieczenia, najlepiej wysmarować ją margaryną lub wyłożyć papierem do pieczenia. Następnie mieszamy razem proszek do pieczenia, cukier, mąkę, sól oraz sodę. Kolejno dodajemy jajka, masło, ekstrakt waniliowy, imbir oraz śmietanę. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Dodajemy banana, mieszamy i na końcu wsypujemy kawałki czekolady. Masę dokładnie rozprowadzamy w formie, następnie wstawiamy do pieca rozgrzanego na 175 stopni Celsjusza. Pieczemy chlebek 45 minut, po upieczeniu pozostawiamy do ostygnięcia.
Podczas Wielkiego Kryzysu gospodynie domowe szukały wiele sposobów, aby nie marnować jedzenia. Tyczyło się to również bananów, które na nieszczęście szybko się psuły, a były bardzo drogie. W związku z tym, jak na perfekcyjne panie domu przystało zaczęły piec chleb z przejrzałych bananów. Smakiem przypominał bardziej ciasto, jednak szybko zagościł na stołach w wielu domach.
Banany są źródłem białka, węglowodanów oraz błonnika. Zawierają wiele cennych witamin takich jak witaminy z grupy B, witamina E, C, karoten oraz kwas foliowy. W bananach znajdziemy również fosfor, wapń, magnez, cynk, potas oraz żelazo. Bogate są również w naturalne przeciwutleniacze, które redukują wolne rodniki, dzięki czemu zwiększamy swoją odporność na nadciśnienie, miażdżycę, czy choroby nowotworowe. Jednocześnie zawarty w przepisie Meghan Markle imbir, sprawdzi się idealnie w okresie przeziębień.
1. Z biologicznego punktu widzenia banany są jagodami.
2. Maksymalnie żółte banany osiągają długość 15 centymetrów.
3. Większość bananów pochodzi z Indii, Ekwadoru, Brazylii, Indonezji oraz Chin.
4. Banany zbiera się, gdy są niedojrzałe.
5. Kładąc skórę banana na ranę lub ukąszenie owada, szybciej złagodzimy obrzęk i stan zapalny.
6. Banan w 75% składa się z wody.
7. Zielone banany zawierają najwięcej skrobi.
8. W końcówkach bananów nie ma lamblii, czarny fragment to ślad po kwiatostanie.
9. Plantacje bananów głównie umiejscowione są w Afryce, Azji i Ameryce Północnej oraz Południowej.
10. Spożywanie bananów może znacząco obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi.
11. Wzmianka o chlebku bananowym pojawia się pierwszy raz w 1933 roku w książce “Balance Recipes Cookbook”.
Banany to taki owoc, który lubimy kupować w nadmiernej ilości. Często leżą i czernieją na naszych kuchennych blatach, a szkoda je wyrzucać. Na szczęście poza chlebkiem bananowym jesteśmy w stanie przyrządzić wiele szybkich i smacznych wypieków z banana.
Do najprostszych należą placuszki bananowe, które dobrze są znane mamom, które rozszerzają dietę swoim pociechom. Wystarczą 4 bardzo dojrzałe i zblendowane banany, szklanka dowolnej mąki, jedno jajko i łyżka oleju. Smażymy dokładnie tak jak naleśniki.
Innym świetnym i szybkim przepisem są muffinki bananowe. Przepis na nie jest dokładnie taki sam jak na chlebek, z tą różnicą, że do masy należy dodać 4 łyżki stołowe cukru lub ksylitolu. Następnie ciasto zamiast do formy, przekładamy do specjalnych foremek na babeczki. Czas pieczenia i temperatura jest taka sama.
Przeczytaj też: Włączcie te produkty do swojej diety, a włos Wam z głowy nie spadnie
Zdjęcie główne: Flora Westbrook/ pexels.com