Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Każdy z nas ma swoje preferencje żywieniowe i nie tylko. Ludzi możemy podzielić na zwolenników kawy oraz na tych, którzy preferują herbatę. O ile w przypadku kawy, na temat jej rodzajów, w właściwości i wpływu na organizm można znaleźć wiele informacji, np. pod adresem https://holterdodomu.pl/o-sercu-i-kawie-od-kardiologa , tak w przypadku herbaty, (która znana jest ludzkości od niemal 5 tysięcy lat) jest z tym nieco trudniej. Poniżej, zatem kilka słów na temat herbaty i jej wpływu na organizm.
Herbata jest naparem przygotowanym z rozmaitych odmian rośliny Camellia. Susz, który poddajemy zaparzeniu zawiera zarówno listki, łodygi jak i pąki rośliny. Istnieje kilak typów herbat, a ich podział wynika m.in. ze sposobu obróbki. Wyróżnić możemy herbatę: czarną, zieloną, żółtą, białą czy herbatę pu-erh (bardziej znana, jako herbata czerwona), a nawet turkusową.
W sklepach możemy dodatkowo spotkać rozmaite wersje powyższych herbat wzbogacone o aromaty, susze owocowe, czy płatki kwiatów (często z róży, jaśminu czy bławatków), nadające dodatkowe walory smakowe.
Z naparem herbacianym często utożsamiane są produkty takie jak: yerba mate, napary z suszu ziołowego czy owocowego. Jest to jednak błąd.
Ciekawostka: Herbata do Polski dotarła z Francji, w 1664 roku.
W herbacie można znaleźć niemal 300 różnych substancji. Zaliczymy tu m.in. związki z grupy katechin (przeciwutleniacze), taninę, teaninę oraz alkaloidy purynowe takie jak: kofeina, teofilina oraz teobromina. Jest ona źródłem witamin: A, B, C, E oraz K, aminokwasu L-teaniny, makro i mikroelementów (magnezu, wapnia, cynku i fluoru) oraz kwasów organicznych.
Ze względu na zawartość garbników roślinnych, herbatą nie powinno się popijać leków, gdyż mogę one zaburzać prawidłowe wchłanianie substancji w nich zawartych i obniżać ich skuteczność.
W tej kwestii, zawsze warto przeczytać sugestie producenta. Co więcej, niektóre susze można parzyć wielokrotnie.
Reguluje ciśnienie krwi, przyspiesza akcje serca. Zawarte w niej związki sprzyjają rozszerzeniu naczyń, dzięki temu polepsza się ukrwienie. Zawarte w niej antyoksydanty chronią układ sercowo-naczyniowy i nie tylko przed działaniem wolnych rodników. Regularne picie herbaty sprzyja obniżeniu stężenia cholesterolu i działa przeciwmiażdżycowo.
Dodatkowo picie herbaty korzystnie wpływa na trawienie oraz sprzyja prewencji chorób nowotworowych. Zawarte w niej związki mają również działanie przeciwzapalne i wspomagające odporność, a L- teanina odpręża i uspokaja.
Nadmierne spożycie herbaty, podobnie jak w przypadku kawy może powodować: ból głowy, niepokój, drżenie rąk, poczucie kołatania serca. To ostatnie może mieć jednak wiele przyczyn i jeśli wystąpi, należy poddać się diagnostyce kardiologicznej. W diagnostyce kołatania, poczucia nierównego bicia serca niezbędne jest wykonanie badania Holtera EKG. Inne wskazania do badania oraz jego wykonanie łatwo i szybko zamówisz pod adresem: https://holterdodomu.pl/holter-do-domu-24h.
Z cukrem! Cukier jest dodawany na masową skalę niemal wszędzie. Jego nadmierne spożycie przyczynia się do rozwoju nadwagi, choroby wieńcowej, otyłości, próchnicy oraz wielu innych negatywnych konsekwencji zdrowotnych.
Herbata z miodem i cytryną? Tak, ale…
Pamiętajmy, że porcja herbaty zawiera 15-65 mg kofeiny, zatem kobiety ciężarne powinny ograniczyć jej spożycie. Dobowa ilość herbaty, jaką możemy wypić zależy chociażby od tego czy i w jakich ilościach sięgamy po kawę oraz np. napoje energetyczne.
Fot.: Vero Photoart/unsplash.com