Pomarańczowa skórka, czyli właściwie cellulit, to częsty problem wielu kobiet. Pojawia się u osób z nadwagą, ale również szczupłych i wysportowanych. Podpowiadamy, jak z nim walczyć, aby bez skrępowania założyć krótkie szorty lub bikini w ciepłe letnie dni.
Cellulit to nierównomiernie rozmieszczona tkanka tłuszczowa, która uwidacznia się na powierzchni skóry jako nieestetyczne pofałdowania. Widoczne gołym okiem grudki, czyli komórki tłuszczowe, kiedy zwiększają swoje rozmiary, uciskają naczynia krwionośne i przyczyniają się do pogorszenia krążenia krwi oraz przemiany materii w komórkach. Wszystko to powoduje słabsze przyswajanie tlenu i składników odżywczych, więc woda zalegająca w tkankach powiększa je, tworząc cellulit. Najczęściej pojawia się na udach, brzuchu, ramionach i pośladkach. Brak ruchu, złe nawyki żywieniowe, obcisłe ubrania, stres i palenie papierosów to główne powody pomarańczowej skórki. Cellulit powodują też problemy zdrowotne związane z wadą postawy, układem krążenia, zbyt dużą ilością estrogenów i jednocześnie małą ilością progesteronu. Stopień zaawansowania cellitu określa się w 3-stopniowej skali:
1 – Cellulit niewidoczny, podczas stania i leżenia skóra jest gładka, po ściśnięciu skóry pojawiają się małe uwypuklenia i zagłębienia.
2 – Cellulit bardziej widoczny, podczas stania skóra jest gładka, przy leżeniu uwidaczniają się lekkie uwypuklenia, wyczuwalne są grudki i drobne guzki.
3 – Cellulit widoczny, podczas stania i leżenia widoczne są uwypuklenia, większe guzki rozdzielone są tkanką włóknistą, mogą się pojawić dolegliwości bólowe spowodowane uciskiem guzków zwłókniałego kolagenu na włókna nerwowe i naczynia włosowate.
Warto zapobiegać cellulitowi i nie pozwolić, aby się pojawił. W tym celu należy zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną dopasowaną do własnych możliwości. Nie należy nosić uciskających skórę ubrań i bardzo wysokich obcasów. Pod lupę należy też wziąć swoją dietę, usunąć z niej cukier i ograniczyć spożycie soli, węglowodanów, żywności wysoko przetworzonej. W przeciwdziałaniu cellulitowi pomogą też roller, kremy i sera, które dodatkowo zadbają o kondycję skóry.
Walka z cellulitem jest trudna. Jeżeli zauważymy jego oznaki, najlepiej od razu zainteresować się problemem. W pierwszej i drugiej fazie szanse na pozbycie się go są największe. Trzecia faza jest najtrudniejsza, wówczas jedyną szansą na pozbycie się pomarańczowej skórki są profesjonalne zabiegi w salonach kosmetycznych i medycyny estetycznej np. mezoterapia igłowa, karboksyterapia czy laser frakcyjny.
Poniżej znajdziesz domowe sposoby na walkę z cellulitem.
Przeczytaj też: Masaż antycellulitowy? Pomogą Ci w tym bańki
Zdjęcie główne: Valua Vitaly/ stock.adobe.com