Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Łojotokowe zapalenie skóry to dermatoza, która dotyka osoby w różnym wieku, a jej objawy są widoczne zazwyczaj na owłosionej skórze głowy. Charakteryzuje się ona łuszcząco-rumieniowymi zmianami, które nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale również stanowią spory problem zdrowotny. Niestety, mechanizmy powstawania tej dermatozy wciąż nie zostały do końca poznane. Wiadomo jednak, że choroba ta ma charakter nawrotowy. Dlatego chorzy często profilaktycznie stosują szampony na łojotokowe zapalenie skóry głowy. Jak dbać o taką skórę? Podpowiadamy.
Pielęgnacja skóry z łojotokowym zapaleniem uzależniona jest od tego, w jakim rejonie występują zmiany związane z tą dermatozą. Zazwyczaj widoczne są one na owłosionej skórze głowy. W takim przypadku należy sięgnąć po specjalne szampony na łojotokowe zapalenie skóry głowy.
Czasami jednak dermatoza ta uwidacznia się na przykład na twarzy. W takiej sytuacji należy postawić na łagodzące kosmetyki, takie jak delikatna pianka do mycia skóry czy nawilżający i łagodzący krem do twarzy na dzień, a także na noc. Bardzo istotna jest również ochrona przeciwsłoneczna takiej skóry w ciągu dnia. Dlatego po wykonaniu pełnej pielęgnacji, należy na twarz nałożyć krem z wysokim filtrem i reaplikować go w ciągu dnia kilkukrotnie.
Wszelkie kosmetyki przeznaczone do skóry z łojotokowym zapaleniem powinny mieć działanie łagodzące, nawilżające i odbudowywać naturalną barierę hydrolipidową skóry. Szampony na łojotokowe zapalenie skóry głowy mogą mieć więc w swoim składzie takie substancje, jak alantoina czy pantenol, które działają nawilżająco i kojąco. W szamponach stosowane są również składniki takie, jak cyklopiroksolamina o odpowiednim stężeniu, mająca silne działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Skuteczne szampony na łojotokowe zapalenie skóry głowy mogą zawierać również inne substancje aktywne, takie jak na przykład ketokonazol, klorimazol czy flurimazol.
Osoby, które podejrzewają, że zmagają się z łojotokowym zapaleniem skóry, powinny w pierwszej kolejności udać się do dermatologa, a więc zanim zainwestują w szampony na łojotokowe zapalenie skóry głowy czy inne preparaty kosmetyczne. Specjalista powinien stwierdzić, z czym w danym przypadku ma do czynienia, ponieważ ŁZS może przypominać również inne dermatozy. Dermatolog może zdecydować o wdrożeniu farmakoterapii lub przepisać specjalne kremy bądź maści o działaniu miejscowym, które przyniosą ulgę pacjentowi i poprawią kondycję skóry.
Grafika: freepik.com