Czy poranne drzemki są zdrowe? Odpowiedź na to pytanie może Cię zaskoczyć

Czy poranne drzemki są zdrowe? Odpowiedź na to pytanie może Cię zaskoczyć

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Choć jedna czy dwie drzemki tuż po przebudzeniu brzmią niewinne, w rzeczywistości eksperci nie mają wątpliwości, że w groźny sposób mogą odbić się one na naszym zdrowiu. Jak to możliwe?

Przyznaj się – ile razy zdarzyło Ci się po pierwszym alarmie ustawić kolejny? Cóż, jesteśmy przekonane, że każda z nas ma na swoim koncie takie działanie. I o ile zdarza Ci się nastawiać drzemkę nieregularnie, nie ma większego problemu. Kłopoty zdrowotne – szczególnie pod kątem układu nerwowego i hormonalnego – zaczynają się, gdy wchodzi Ci to w nawyk.

Eksperci do spraw snu ze Sleep Clinic Services tłumaczą, że drzemka (nie, nie ta poobiednia) to kontynuowanie snu, a następnie jego natychmiastowe przerwanie. I choć my sami wiemy, że to tylko dodatkowe 5 czy 10 minut odpoczynku, dla organizmu będzie to informacja, by zacząć wydzielać hormon snu. A zatem… gdy po paru chwilach znowu się go wybudza, dodatkowo ciało serwuje również extra dawki kortyzolu, czyli hormonu stresu. Czy musimy tłumaczyć, jaka to dezorientacja dla organizmu?

Warto również wspomnieć, że częste drzemki mogą doprowadzić pogorszenia funkcjonowania emocjonalnego i intelektualnego. Stan ten może utrzymywać się przez kilkanaście do kilkudziesięciu minut po wstaniu z łóżka. Naukowcy ostrzegają też, że poczucie zaspania może nam towarzyszyć w takiej sytuacji nawet przez kilka godzin.

To co? Jutro pobudka po pierwszym sygnale budzika?

Przeczytaj też: Jaki jest najlepszy czas na sen? Sprawdźcie, co sądzą eksperci

Zdjęcie główne: Ketut Subiyanto/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
6 elementów garderoby, w które warto zainwestować, bo nigdy nie wyjdą z mody
6 elementów garderoby, w które warto zainwestować, bo nigdy nie wyjdą z mody
Dowiedz się, jakie elementy garderoby powinnaś mieć w swojej szafie, by zawsze wyglądać doskonale!
Jak w naturalny sposób podnieść poziom hormonów szczęścia?
Jak w naturalny sposób podnieść poziom hormonów szczęścia?
Chcesz się dowiedzieć, jak w naturalny sposób podnieść poziom hormonów szczęścia? Jeśli tak, sprawdź wskazówki zawarte w tym artykule.
Jak samodzielnie podcinać końcówki?
Jak samodzielnie podcinać końcówki?
Podcinanie końcówek – możesz zrobić to w domu! Jest to naprawdę proste, a pozwoli ci na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Dowiedz się więcej!
Tagi
Ostatnie wpisy