Zauważyłaś, że Twoje zachowanie się zmienia, masz problemy ze snem i utrzymaniem wagi? Okazuje się, że wpływ na to mają hormony – zobacz jakie.
Kobiety i mężczyźni różnią się nie tylko budową ciała. Warto też wiedzieć, że różnią się ich mózgi. Te należące do panów są większe, z kolei te do pań posiadają lepiej rozbudowane ośrodki, które związane są z obserwacją emocji oraz emocjami. Dlatego z reguły kobiety są bardziej wrażliwe i uczuciowe. Nie ma co też ukrywać, że duży wpływ na zachowanie, wygląd pań, a także sposób ich myślenia mają hormony.
Hormony są to związki chemiczne. Wytwarzają je gruczoły bądź tkanki układu hormonalnego. To właśnie one są odpowiedzialne za spowolnienie bądź pobudzenie naszych narządów. Wspierają ogólny ustrój naszego organizmu bądź określoną tkankę czy narząd. Do tego kontrolują metabolizm, są odpowiedzialne za regulację gospodarki wodnej, koordynację procesów biochemicznych czy regulowanie ciśnienia osmotycznego, procesów trawienia. Niejako nadzorują też liczne procesy dotyczące funkcji rozrodczej, jak np. wywołują instynkt macierzyński czy wydzielanie mleka przez matkę.
Gdy dochodzi do zaburzenia wydzielania hormonów w naszym organizmie, jego równowaga zostaje zachwiana. Mogą pojawić się liczne dolegliwości oraz choroby, a do tego zmiana nastroju bądź zachowania.
Warto mieć świadomość, iż zaburzenia hormonalne przyczyniają się do wielu dolegliwości. Może pojawić się uporczywe zmęczenie, zły sen (czujemy się niewyspani mimo odpowiedniej długości snu, często się budzimy). Częstymi problemami, które się pojawiają zazwyczaj u pań, są mniejszy popęd seksualny i nadmierne objadanie się. Do tego dochodzi tycie – kobiety często nie wiedzą, że brak efektów odchudzania, mimo zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej i drakońskich diet, może być wynikiem zaburzeń hormonalnych. Zrozumienie wpływu hormonów na nasz organizm oraz mózg niewątpliwie pozwoli poprawić samopoczucie, nastrój oraz ogólną jakość życia.
Hormonem, który odpowiada za to, czy po nocy czujemy się wyspani i wypoczęci, jest melatonina, produkowana przez mózg. Warto wiedzieć, iż stymuluje ją brak światła. Dlatego należy zadbać, by wieczorem nie wystawiać swojego organizmu zbyt często na ekspozycję silnego światła, może to bowiem doprowadzić do zaburzeń hormonalnych, a w efekcie końcowym nawet do bezsenności. Panie, które zauważyły ten problem, powinny skonsultować się ze swoim lekarzem i być może konieczne będzie przyjmowanie suplementów melatoniny.
Na sen wpływa również serotonina odpowiedzialna za regulowanie nastroju oraz snu. Hormon ten wytwarzany jest w większości w jelitach. Dlatego warto zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę bogatą w owoce i warzywa. Warto też pomyśleć o przyjmowaniu probiotyków i prebiotyków. Czasem lekarz może zdecydować się także przepisać nam specyfiki, których zadaniem będzie zwiększenie serotoniny we krwi – najczęściej ich przyjmowanie zaleca się osobom zmagającym się z depresją czy lękami.
Warto wiedzieć, że hormony mają ogromny wpływ na nasze nadprogramowe kilogramy. Nie bez powodu po osiągnięciu pewnego wieku trudniej jest kontrolować wagę niż w czasach młodzieńczych.
Na pewno warto kontrolować poziom insuliny, która odpowiada za wchłanianie glukozy z pożywienia. Jej niedobór może świadczyć o cukrzycy, jednak by to stwierdzić, konieczne jest badanie krwi. Na wagę pływa także leptyna, która jest odpowiedzialna za hamowanie uczucia głodu. To dzięki niej po zjedzeniu posiłku czujemy się najedzeni. Metabolizm kontrolują także hormony tarczycy. Dlatego niedoczynność lub nadczynność tarczycy mogą spowalniać nasz metabolizm, a więc sprawiać, że przybywa nam kilogramów.
Nie możemy się skupić? Tu również winowajcą mogą być hormony. W tym przypadku jest to najczęściej dopamina. Im wyższy poziom dopaminy, tym lepszy jest nasz nastrój, łatwiej nam się zorganizować i skoncentrować. Warto wiedzieć, że jeśli chcemy zwiększyć poziom tego hormonu, to pomóc może nam sport. Po ćwiczeniach z pewnością poczujemy się lepiej.
Wiele hormonów, jak się okazuje, wpływa także na kondycję i wygląd naszej skóry. Najważniejszy z nich to z pewnością ten odpowiedzialny za produkcję kolagenu, czyli estrogen. Pozwala on także na utrzymanie odpowiedniego jej nawilżenia. Winowajcą trądziku jest z kolei testosteron powodujący nadmiar sebum. W przypadku zaburzeń pracy tych hormonów konieczna jest wizyta u lekarza, który podejmie leczenie farmakologiczne.
Przeczytaj też: Jak w naturalny sposób podnieść poziom hormonów szczęścia?
Zdjęcie główne: Juan Naharro Gimenez/ Getty Images Entertainment/ Getty Images