Artykuł sponsorowany
Przesuszona skóra jest problematyczna. Czym właściwie różni się ona od skóry suchej? Jak o nią dbać i jak uniknąć przesuszenia? Podpowiadamy w tym artykule.
Często zamiennie stosuje się określenia: skóra sucha, przesuszona, odwodniona. Tak naprawdę jednak suchość jest stałą cechą, a odwodnienie i przesuszenie pojawiają się okresowo. Przesuszeniu może ulec każdy rodzaj cery, jednak problem ten nasila się z wiekiem, przede wszystkim w okresie menopauzy u kobiet. Na przesuszenie wpływ mają także czynniki zewnętrzne, na przykład gorące, suche powietrze czy nieprawidłowa pielęgnacja.
Z kolei skóra odwodniona jest skrajnie przesuszona. Odwodnienie też jest jednak stanem przejściowym, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji.
Przede wszystkim należy unikać czynników, które mogą powodować przesuszenie skóry. Chodzi o nadmierną ekspozycję na słońce, wszelkie zanieczyszczenia, a także suche powietrze czy nagłe zmiany klimatu.
Istotne jest także to, żeby stosować odpowiednie kosmetyki. Powinny one niwelować szkodliwy wpływ na skórę wymienionych czynników. Do takich preparatów należą: mydło ichtiolowe, kremy lipidowe, a także takie, które wzmacniają barierę hydrolipidową. Warto sięgać po nie również wtedy, kiedy wiemy, że skóra będzie narażona na przykład na długie przebywanie w klimatyzowanym i ogrzewanym pomieszczeniu albo w samolocie. Dobrze jest zabezpieczyć ją wtedy warstwą kremu nawilżającego. Warto wziąć go ze sobą, żeby dołożyć kolejną warstwę w momencie, kiedy poczujemy, że jest taka potrzeba.
Ważne jest także to, żeby stosować wysokie filtry SPF, nie tylko latem. Wiosną, kiedy pojawia się pierwsze słońce, to także istotne, bo może być one groźne dla skóry. Z kolei zimą filtry przydadzą się zwłaszcza w górach.
Warto stosować regularnie kurację nawilżającą, która łatwo i szybko poprawia nawilżenie skóry. Do tego potrzebne będą maseczki, woda termalna czy dobre serum nawilżające. Przesuszoną skórę najlepiej jest nawilżać tak często, jak tego potrzebuje. Nawet w ciągu dnia, jeśli czujemy, że jest zaczerwieniona i piecze. Zwłaszcza dla kobiet dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie woda termalna w sprayu, której można używać nawet na makijaż.
Mężczyźni i kobiety z przesuszoną skórą nie powinni dopuścić do tego, żeby wilgoć odparowała z naskórka. Nie powinno się więc zostawiać mokrej skóry do wyschnięcia, a osuszyć ją delikatnie i nałożyć krem nawilżający.
Żeby zapewnić skórze odpowiednie nawilżenie, trzeba też przyjmować dużo płynów i dbać o odpowiednią dietę. Powinna być ona bogata w zdrowe kwasy tłuszczowe. Są one obecne na przykład w tłustych rybach, orzechach, awokado czy oliwach.
Kosmetyki powinny być przede wszystkim dobrane do potrzeb skóry. Każda cera wymaga innej pielęgnacji, w zależności od tego, czy jest sucha, czy też tłusta. Innego kremu nawilżającego potrzebować będzie również młoda osoba z przesuszoną skórą, a innego cera dojrzała. Warto zwrócić też uwagę na to, jakie potrzeby ma skóra alergiczna, wrażliwa i taka z atopowym zapaleniem skóry, bo to właśnie one są szczególnie podatne na przesuszenie.
Należy unikać zbyt „agresywnych” zabiegów i kosmetyków. Niewskazane jest więc stosowanie kwasów o wysokim natężeniu, preparatów na bazie alkoholu czy głęboko złuszczających peelingów. Mogą one naruszać barierę ochronną skóry, a to nasili problem jej przesuszenia.
Dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie emolientów, zwłaszcza jeśli skóra swędzi i się łuszczy.
zdj. główne: Content Pixie/unsplash.com