Mówi się, że w zdrowym ciele, zdrowy duch. Powiedzenie to ma w sobie jednak o wiele więcej prawdy, niż by mogło się wydawać, zwłaszcza w przypadku jogi, która w ostatnich latach stała się jedną z najpopularniejszych aktywności fizycznych nie tylko gwiazd, ale i setek tysięcy kobiet na całym świecie.
Jeśli więc nie miałaś okazji nigdy jej spróbować, zanim kupisz matę i udasz się na pierwsze zajęcia, poznaj jej zalety!
We współczesnym, zabieganym świecie, gdzie każdego dnia jesteśmy narażeni na dziesiątki stresujących sytuacji, joga jest niczym kojący plaster. Korzystnie wpływa nie tylko na naszą kondycję fizyczną, ale i psychikę. Określana jest bowiem jako jedna z najbezpieczniejszych i najbardziej relaksujących form aktywności fizycznej.
Wszystko za sprawą tego, że wywodzi się ona z filozofii indyjskiej, której podstawą jest zachowanie równowagi między cielesnością a duchowością. W związku z tym pozwala ona nie tylko wysmuklić sylwetkę, poprawić kondycję fizyczną oraz rozciągnąć mięśnie, ale także wyciszyć się, odprężyć i złagodzić dolegliwości bólowe wynikające z napięcia mięśniowego. Wszystko dzięki temu, iż każda asana (pozycja w jodze) opiera się na synchronizacji ruchów ciała z oddechem.
Ogromna popularność jogi wynika jednak nie tylko z jej doskonałego wpływu na nasz organizm, zarówno pod względem fizycznym, jak i duchowym, ale także z tego, że niemal każdy, bez względu na wiek czy płeć może ją praktykować. Joga będzie doskonałą aktywnością fizyczną zarówno dla osób uprawiających na co dzień inne sporty, jak i tych, którzy zamiast siłowni wieczorami wybierają kanapę i Netflix. Ponadto jest ona w szczególności zalecana dla osób pracujących za biurkiem, gdyż ma doskonały wpływ na mięśnie pleców i obręczy barkowej, które za sprawą wielu godzin spędzonych w pozycji siedzącej narażone są na napięcia powodujące dolegliwości bólowe.
Możliwość praktykowania jogi przez niemal każdego, nawet kobiety w ciąży, to jednak nie jedyne jej zalety. Ten rodzaj aktywności fizycznej doskonale wpływa także na:
W zależności od wybranych technik i asan joga może także pozytywnie wpływać na wyciszenie organizmu przed snem, zniwelowanie skutków długotrwałego stresu lub wręcz przeciwnie, dodać energii do działania.
Wbrew pozorom uprawianie jogi pozwala także na spalenie zbędnych kilogramów, bo wśród jej odmian znaleźć można między innymi techniki oparte na bardziej dynamicznych ruchach i technikach oddechowych wspomagających spalanie tkanki tłuszczowej.
Osoby chcące rozpocząć swoją przygodę z praktykowaniem jogi mają dwie opcje do wyboru. Pierwszą z nich jest znalezienie w swojej okolicy szkoły lub studia fitness oferujących tego typu zajęcia i ćwiczenia w grupie. Jednak w obecnych czasach realizacja takiego planu może być trudna ze względu na kwestie związane z pandemią.
Drugą opcją jest wobec tego wykonywanie ćwiczeń w domu, korzystając na przykład z filmików instruktażowych na Youtube, takich jak ten:
W każdym z tych przypadków przydatne będą jednak poniższe wskazówki.
Wiele osób nie docenia jogi ze względu na jej statyczność i tempo wykonywania ćwiczeń. Jednak już po pierwszych asanach przekonują się, jak bardzo byli w błędzie. Praktykowanie jogi wymaga bowiem właściwej koordynacji ruchowej oraz elastyczności ciała. Dlatego nie należy się zniechęcać już po pierwszej próbie, kiedy większość pozycji nie będzie w naszym wydaniu wyglądać tak, jak u instruktora. Wraz z kolejnymi sesjami będziemy nabierać wprawy, a nasze ciało będzie nam pozwalać na więcej.
Do ćwiczenia jogi nie potrzebujemy niemal żadnych akcesoriów czy sprzętów. Jedynymi elementami, w które warto się wyposażyć, jest odpowiednio dobrana do wzrostu mata o grubości od 4 do 6 mm, zapewniająca właściwe podparcie dla ciała, a także strój. Do ćwiczenia jogi najlepiej postawić na wygodny strój składający się z legginsów i topu sportowego lub obcisłej koszulki. Dzięki temu będzie można obserwować ruch ciała oraz mięśni i bez problemu je skorygować w razie potrzeby.
Przeczytaj też: Barre workout to trening z elementami baletu, który sprawi, że na długo porzucisz dotychczas ulubione ćwiczenia
Zdjęcie główne: Rawan Yasser/ unsplash.com