Gluten już od wielu lat budzi liczne kontrowersje. W swoim pierwotnym zamyśle dieta bezglutenowa dedykowana była osobom, które cierpiały na celiakię lub wykazywały uczulenie na zboża. Trend ten jednak znalazł także swoje odzwierciedlenie w ofercie produktów z zakresu pielęgnacji urody. Czy jest to właściwy trop? O tym przekonacie się w naszym artykule.
Jak zapewne zdążyłyście się dowiedzieć, kosmetyki bezglutenowe zainspirowane zostały nowymi trendami w żywieniu. Niemniej jednak spożywanie pokarmów zawierających gluten ma także wpływ na stan cery osób cierpiących na celiakię. Tego rodzaju produkty spożywcze mogą na przykład powodować suchość skóry i łamliwe paznokcie. Spytacie zapewne: „No dobrze, ale jaki wpływ na cerę mają kosmetyki glutenowe?”. W tym aspekcie sprawa jest złożona. Jeśli bowiem cierpicie na celiakię, konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne. Dotyczy to na przykład sytuacji, w której zapragniecie skosztować produktu żywnościowego swoimi własnymi dłońmi. W takim przypadku niewielkie ilości glutenu trafiają do układu pokarmowego, zaostrzając problemy zdrowotne.
Jeżeli nie macie wspomnianych w naszym artykule problemów zdrowotnych, nie powinnyście traktować glutenu jako czystego zła. Istnieją liczne przesłanki, dla których gluten zyskał poczesne miejsce w branży produktów służących do pielęgnacji ciała. Zapewne przyczyniła się do tego zawartość lipidów, które odbudowują naskórek. Ponadto składniki na bazie glutenu — mieszanki gliadyny i gluteniny — działają również nawilżająco, wzmacniając skórę. Wykazują właściwości zagęszczające, co ma niebagatelne znaczenie na przykład podczas produkcji pomadek do ust.
Jak zorientować się, czy w składzie Twojego ulubionego kosmetyku jest gluten?
Sprawa w tym wypadku jest nieco skomplikowana, ponieważ opisywane składniki występują na liście INCI w specyficznej terminologii, która jest mieszanką łacińskich i angielskich nazw. Wybranymi składnikami zawierającymi gluten są:
Przykłady kompozycji składników kosmetyków bezglutenowych
Brak glutenu w składzie konkretnego produktu kosmetycznego nie oznacza wcale, że wyrób ten nie zawiera dobroczynnych dla skóry składników aktywnych. Bardzo często są to składniki ziołowe i roślinne wzbogacone o liczne witaminy. Co więcej, większość związków użytych do wytworzenia bezglutenowych produktów do pielęgnacji ciała pochodzi z certyfikowanych upraw organicznych. Przyjrzyjmy się zatem przykładowym kompozycjom składników kosmetyków bezglutenowych.
Bezglutenowy żel do mycia ciała Jason zawiera liczne alternatywne składniki. Należą do nich między innymi zioła, takie jak nagietek i rumianek. Na tym jednak nie kończą się oryginalne rozwiązania dedykowane osobom, które źle tolerują gluten. Zwieńczeniem całości są olejki z moreli i awokado.
Oczywiście istnieje wiele innych marek z branży wyrobów kosmetycznych, które wykorzystują w swoich produktach bezglutenowe skalniaki. Jedną z takich marek jest Uber. Przyjrzyjmy się na chwilę przykładowemu balsamowi do ciała. Jako alternatywę dla glutenu zastosowano w nim kwiat Ju Hua, który ma właściwości odmładzające, oraz owoc granatu, który uelastycznia cerę. Dodatkowo zastosowano kojące serum mleka, które uzdrawia zniszczoną cerę.
Oczywiście powyższe przykłady nie wyczerpują inteligencji i imponującej kreatywności zespołów eksperckich, które wymyślają nowe kosmetyki bezglutenowe. Godne uwagi wyroby kosmetyczne bez glutenu są integralną częścią portfolio takich marek jak na przykład Earthnicity Minerals, Jane Iredale, tudzież Baikal Herbs.