Zamknięty w niewielkiej butelce olejek różany ma niezwykle cenne właściwości regenerujące i „naprawiające” cerę. Jest uważany za najcenniejszy olejek eteryczny na świecie. Kiedy jest polecany i kto może go stosować?
Olejek różany jest jednym z najdroższych olejków na świecie, a wynika to z faktu, że kilogram tego cennego specyfiku uzyskuje się aż z pięciu ton kwiatów róży, które zbiera się tylko raz do roku i to w dodatku tylko o poranku. Olejek różany zawiera wiele wartościowych dla naszej skóry substancji. Jak działa? Między innymi przeciwbólowo, ma też właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. A w dodatku uważany jest za jeden z najbardziej znanych afrodyzjaków.
Olejek z kwiatów róży jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, a także zawiera witaminy niezbędne do zachowania odpowiedniego stanu skóry. Wykazuje też silne działanie antyoksydacyjne. Ten cenny olejek eteryczny opóźnia proces starzenia się skóry i wspomaga jej regenerację. Powinny po niego sięgać osoby, które zmagają się ze zmarszczkami i bruzdami, ponieważ olejek różany doskonale wpływa na elastyczność oraz nawilżenie skóry. Poleca się go stosować również na blizny, oparzenia, a nawet na rozstępy. Pozostałości po procesie gojenia, czyli tzw. blizny mogą powstać m.in. na skutek trądziku czy oparzeń. Wymagają specjalnego „potraktowania”, by przyspieszyć proces gojenia i zmniejszyć ich widoczność.
Ten niezwykle cenny kosmetyk mogą stosować osoby z problemami skórnymi, np. łuszczycą. Olejek różany idealnie sprawdza się także w pielęgnacji cery naczynkowej, ponieważ jest bogaty w witaminy A i C, dzięki którym wzmacnia naczynia włosowate. Prowadzi to do utrzymania niemal nieskazitelnej cery, ponieważ zapobiega uszkodzeniom naczyń krwionośnych. Do tego dobrze radzi sobie z redukcją przebarwień na skórze, które powstają m.in. na skutek nadmiernej ekspozycji skóry na słońce oraz regeneruje zmęczoną po lecie cerę i przywraca jej promienny wygląd.
Olejek różany zda egzamin nie tylko w pielęgnacji skóry. Jak działa na włosy i skórę głowy? Pomaga walczyć z łupieżem, ponieważ odpowiednio nawilża skórę głowy. Zmniejsza też łamliwość włosów. Najlepiej stosować go na suche miejsca na skórze. Najlepiej sprawdzi się w przypadku przesuszonych kosmyków – pomoże im odzyskać zdrowy wygląd i przywróci blask.
Kosmetyczny olejek różany można stosować na wiele sposobów. Możemy dodać go do gotowego produktu lub np. tworzyć z nim własne domowe mieszanki np. maseczki. Jak zrobić regenerującą maseczkę na twarz z olejkiem różanym? Wystarczy wymieszać olejek z żółtkiem lub miodem. Żółtko zapewni regenerację, a miód głęboko nawilży cerę.
Możemy też spróbować glinek do twarzy. Dwie łyżki proszku rozrabiamy z odrobiną przegotowanej wody, aż do uzyskania rzadkiej papki. Wówczas dodajemy odrobinę olejku różanego i nakładamy papkę na twarz. Po około 15 minutach spłukujemy. Do skóry wrażliwej i dojrzałej zdecydowanie lepsza będzie biała glinka, do trądzikowej – zielona, a naczynkowej – czerwona bądź różowa.
Olejek różany możemy też wykorzystać do masażu. Kilka kropel olejku eterycznego dodajemy do lekkiego oleju o rzadkiej konsystencji, np. do oliwy z oliwek lub oleju z pestek winogron. 2 łyżki naszej mieszanki wcieramy w suche lub wilgotne włosy i zostawiamy na około 2 godziny, po czym myjemy głowę. Olejku różanego możemy użyć również do olejowania skóry głowy, ponieważ to uniwersalny eliksir piękna, który pachnie obłędnie. Olejek różany sprawdzi się przy różnych potrzebach pielęgnacyjnych i jest polecany osobom w każdym wieku.
Przeczytaj też: Dlaczego warto używać serum do twarzy? Sprawdźcie, co trzeba wiedzieć o tym produkcie
Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/ pexels.com