Olej makadamia – właściwości, efekty i zastosowanie

Olej makadamia – właściwości, efekty i zastosowanie

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Uważnie czytasz składy kosmetyków, które aplikujesz na ciało? Sięgaj po te, w których formule znajduje się olej makadamia mogący zdziałać wiele dobrego dla pielęgnacji. Odkryj jego zalety i dowiedz się, jak je wykorzystać na rzecz swojej urody.

Czym jest makadamia?

Skąd właściwie bierze się olej makadamia? Jest on tłoczony z orzechów będących owocem drzewa makadamia, które należy do rodziny srebrnikowatych. Głównym rejonem jego występowania jest Australia, Nowa Kaledonia, wyspa Celebes, Hawaje oraz Afryka Południowa. Wiecznie zielone drzewo osiąga wysokość od 2 do aż 15 metrów, jego wąskie liście posiadają skórzastą strukturę, natomiast drobne, jasne kwiaty makadamii są zebrane w charakterystyczne kwiatostany. 

Orzechy makadamia mają okrągły kształt i twardą brązową łupinkę. W jej wnętrzu kryje się kremowy, chrupki orzeszek, którego niepowtarzalny smak łączy nuty słodkie, słone i lekko maślane. Dzięki temu orzechy makadamia znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym i gastronomii, stanowiąc składnik wielu wyszukanych dań, smacznych wypieków i cukierniczych mas. Z uwagi na wysoką zawartość cennych składników, takich jak zdrowe tłuszcze, witaminy i składniki mineralne orzechy makadamia mogą stanowić także pełnowartościową przekąskę, a pozyskany z nich olejek odgrywa ważną rolę w kosmetyce.

Właściwości oleju makadamia

Olej makadamia wyróżnia się znakomitą wchłanialnością i wysokim powinowactwem do ludzkiej skóry, co jest zasługą zawartego w nim kwasu oleopalmitynowego oraz antyoksydacyjnego skwalenu. Ich pielęgnujące działanie uzupełniają pozostałe dobroczynne kwasy omega, witaminy A, B i E oraz magnez, żelazo, potas, fosfor i wapń. Ta naturalna obfitość substancji korzystnych dla zdrowia i urody została doceniona w kosmetyce. Olej makadamia doskonale nawilża, ujędrnia i regeneruje skórę, jednocześnie kojąc podrażnienia i w pewnym stopniu chroniąc tkanki przed szkodliwym wpływem słońca. Możesz dodatkowo aplikować go na osłabione włosy, którym przywróci znakomitą kondycję. Pozyskiwany z orzechów makadamia olej jest bardzo ważnym składnikiem wielu pielęgnujących preparatów do ciała i włosów. Warto go też stosować w czystej postaci, o czym dowiesz się z dalszej części artykułu. 

Kosmetyki z olejem makadamia

W kosmetykach olej makadamia znajdziesz pod nazwą Macadamia Ternifolia Seed Oil lub (nieco rzadziej) jako Macadamia Integrifolia Seed Oil. Ponieważ olejek odznacza się kompleksowo pielęgnującymi właściwościami i nie przetłuszcza skóry, wzbogacone nim kremy do twarzy sprostają oczekiwaniom posiadaczek różnych typów cery, szczególnie służąc cerze potrzebującej nawilżenia i wygładzenia. Systematycznie wklepywany krem czyni skórę aksamitnie miękką, jednocześnie przeciwdziałając pojawianiu się pierwszych zmarszczek. 

Przeciwstarzeniowe działanie orzechów makadamia powinny docenić posiadaczki cery dojrzałej. W takim przypadku korzystnie jest włączyć do urodowego arsenału serum z olejem makadamia, które działa intensywnie regenerująco oraz przeciwdziała odwodnieniu komórek. Niezależnie od typu cery, domowe spa można uzupełnić o odżywcze maseczki z dodatkiem oleju makadamia i innych cennych olejków oraz roślinnych ekstraktów. 

Olej można także nakładać na skórę osobno, stosując go przed nałożeniem kremu lub aplikując bezpośrednio na świeżo umytą twarz. Ponadto olej z orzechów makadamia i bazujące na jego właściwościach balsamy oraz mleczka skutecznie utrwalają odcień opalenizny, jednocześnie szybko niwelując ewentualny dyskomfort i łuszczenie się skóry. Systematyczny masaż olejkiem makadamia ujędrnia ciało, w zauważalny sposób wspomagając walkę z cellulitem i rozstępami. 

Pielęgnacja włosów z użyciem oleju makadamia

Olej makadamia jest superbohaterem nie tylko dla skóry, ale także dla włosów. Chcesz się o tym przekonać? Możesz sięgnąć po któryś z dostępnych na rynku szamponów bądź odżywek z dodatkiem oleju makadamia, które wygładzą pukle. Jeżeli jednak Twoje pasma wymagają zdecydowanej regeneracji, postaw raczej na czysty olej, którego działanie jest naprawdę intensywne. Regularnie aplikowany na włosy olejek wzmacnia ich strukturę, nadaje zdrowy połysk oraz chroni przed przesuszeniem. Dzięki niemu możesz zapomnieć o rozdwajających się końcówkach i problemach z rozczesaniem pasm. Rewitalizująca pielęgnacja z udziałem oleju makadamia jest niezastąpiona w przypadku włosów zniszczonych intensywną stylizacją i częstym farbowaniem. Jak się zabrać za olejowanie włosów? To naprawdę proste. Aplikuj specyfik na całą długość pasm, unikając nakładania olejku bezpośrednio na skórę głowy. Po upływie co najmniej kwadransa (a najlepiej kilku godzin) starannie umyj włosy ulubionym szamponem i ciesz się zdyscyplinowanymi i nawilżonymi pasmami, które wyglądają zachwycająco w każdym uczesaniu.

Zdjęcie główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak odnaleźć w sobie motywację do ćwiczeń?
Jak odnaleźć w sobie motywację do ćwiczeń?
Brakuje Ci motywacji do ćwiczeń? Poznaj kilka sposobów, które pomogą Ci zrealizować cel i wypracować idealną sylwetkę.
Tajniki pielęgnacji skóry odkrywane za pomocą naturalnych olejków eterycznych
Tajniki pielęgnacji skóry odkrywane za pomocą naturalnych olejków eterycznych
Poznaj moc naturalnych olejków eterycznych w pielęgnacji skóry. Odkryj, jak stosować je dla zdrowia i urody twojej cery.
Czym różni się tonowanie od farbowania i rozjaśniania? Jak dobrać toner do włosów?
Czym różni się tonowanie od farbowania i rozjaśniania? Jak dobrać toner do włosów?
Czy tonowanie może być dla nich alternatywą?
Ostatnie wpisy