Wypryski na naszej skórze to nie tylko problem estetyczny, ale bardzo często jest to sygnał od naszego organizmu, że coś jest nie tak. Co oznaczają powstające krostki w danych miejscach i kiedy należy udać się do lekarza?
Zmiany skórne w postaci wyprysków to sygnał ostrzegawczy od naszego organizmu, że coś jest nie tak. Wypryski mylnie kojarzone są jedynie z nieodpowiednią pielęgnacją lub skłonnościami genetycznymi. Uciążliwe zmiany skórne mogą być przyczyną i objawem wielu chorób. Każde niedoskonałości mają swoje podłoże, dlatego warto poznać możliwe przyczyny pojawiających się wyprysków, aby móc im skutecznie zapobiec oraz prawidłowo wyleczyć ich przyczynę.
Niestety wiele osób boryka się z dużymi problemami skórnymi spowodowanymi różnymi chorobami lub zwyczajnie złą pielęgnacją. Większość osób w internecie zaleca na poprawę stanu skóry jedynie specjalistyczne zabiegi i rozbudowaną pielęgnację, jednak bardzo często to nie pomaga, ponieważ przyczyną wielu wyprysków są choroby nabyte lub genetyczne, a nie jedynie nieodpowiednia pielęgnacja. Dlatego jeśli oczywiste metody nie działają na nasze niedoskonałości, to warto zapoznać się z mapą trądzikową. W zależności od poszczególnych partii ciała, niedoskonałości mogą być spowodowane różnymi chorobami.
Przyczyną wyprysków pojawiających się na twarzy mogą być nie tylko uczulenia lub zła pielęgnacja. Wiele zależy od tego, na jakiej partii naszej twarzy pojawiają się niedoskonałości. Te w okolicach brwi oraz górnej części czoła świadczą zazwyczaj o złej diecie lub problemach z jelitami. Niedoskonałości na środkowej części czoła świadczą o przemęczeniu i nadmiernym stresie. Te w okolicy ust oraz bezpośrednio na brodzie o problemach z gospodarką hormonalną. Wypryski pojawiające się między brwiami mogą świadczyć o poważnych problemach z wątrobą, a te pod oczami sygnalizują problemy z nerkami. Jeśli dokładnie oczyszczamy cerę i dbamy o dietę, a mimo to borykamy się z problemami skórnymi to najlepiej w celu diagnozy udać się do lekarza np. dermatologa w celu wyleczenia przyczyny wyprysków.
Problemy skórne pojawiające się na plecach najczęściej świadczą o złej diecie, dlatego warto o nią dbać, szczególnie jeśli zależy nam na dobrym wyglądzie. Do wyprysków w tej partii ciała mogą przyczynić się również złej jakości ubrania, nadmierna potliwość oraz stres. Jeśli zauważymy niedoskonałości na naszej skórze, warto w pierwszej kolejności sprawdzić jakość naszych ubrań oraz ułożyć zbilansowaną dietę, której będziemy przestrzegać. Jednak nie tylko te czynniki mogą wpływać na pogorszenie się stanu skóry. Niedoskonałości na plecach mogą oznaczać również poważne problemy z jelitami oraz alergie i nietolerancje pokarmowe. Dlatego, jeśli wykluczymy pierwsze czynniki najlepiej sprawdzić poprawność działania naszego systemu trawiennego. W tym celu warto udać się na kompleksowe badania układu pokarmowego.
Najczęstszą przyczyną niedoskonałości na pośladkach jest zbyt ciasna i słaba jakościowo bielizna. Podczas ruchu ta partia ciała również się poci i jeśli pot nie zostanie wchłonięty przez materiał bielizny, to może dojść do powstania uciążliwych i często bolesnych wyprysków. Przyczyną może być również nadwrażliwość na zimno oraz zbytnie przesuszenie skóry, w związku z tym należy pamiętać o dokładnym nawilżaniu tej partii ciała. Skutki złej diety również mogą wpłynąć na stan skóry w tym rejonie, dlatego przy tendencji do wyprysków szczególnie mocno należy dbać o odżywianie.
Organizm na tych partiach ciała najczęściej sygnalizuje spore niedobory witamin. Mogą one wynikać ze złej diety lub przewlekłej choroby. Często wynikiem niedoskonałości pojawiających się na ramionach są również alergie oraz choroby typowo skórne takie jak zapalenie mieszków włosowych. Aby dokładnie poznać przyczynę, najlepiej udać się do dermatologa lub wykonać szereg badań profilaktycznych takich jak badanie zawartości witamin w organizmie. Niestety bardzo często zwalczenie wyprysków na tej partii ciała jest niezwykle trudne i czasochłonne.
Pojawiające się problemy skórne często świadczą o przewlekłych chorobach i problemach w organizmie. Oczywiście wypryski mogą być spowodowane również innymi czynnikami takimi jak alergie na proszek do prania czy złe jakościowo ubrania, które nie pochłaniają wilgoci naszego ciała. W przypadku podejrzenia poważnej choroby najlepiej w celu diagnozy udać się na kompleksowe badania. Warto również skorzystać z porady dietetyka, który ułoży dla nas zbilansowaną dietę.
Przeczytaj też: Wyciskacie pryszcze? Konsekwencje tego mogą być groźne nie tylko dla urody, ale i zdrowia