Jak powstaje łupież i jak się go pozbyć?

Jak powstaje łupież i jak się go pozbyć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Łupież to niestety niezbyt estetyczny i zdecydowanie mało przyjemny problem, który przydarza się wielu z nas. To nic innego, jak stan zapalny skóry głowy. Objawia się nadmiernym łuszczeniem naskórka, oraz nieurodziwymi, widocznymi białymi płatkami na włosach i ubraniu. Jak się go pozbyć? Czy dobry szampon przeciwłupieżowy wystarczy, aby pozbyć się łupieżu? Sprawdź w poniższym artykule!

Jak powstaje łupież?

Aby zrozumieć wroga, warto go lepiej poznać. Jak zatem tworzy się łupież? Może być spowodowany przez wiele różnorodnych czynników,  takich jak:

Grzyby z gatunku Malassezia. Warto wiedzieć, że występują one naturalnie na skórze głowy, jednak w specyficznych warunkach mogą się nadmiernie namnażać. To wywołuje podrażnienie skóry i… łupież. 

Zaburzenia hormonalne, mają z kolei wpływ na produkcję sebum i zmieniają pH skóry.

Stres, bardzo osłabia odporność organizmu i sprzyja rozwojowi wielu infekcji,  w tym także skóry głowy.

Nieodpowiednia pielęgnacja włosów, czyli m.in. zbyt rzadkie lub zbyt częste mycie, niedokładne spłukiwanie szamponu lub odżywki, używanie zbyt silnych lub drażniących kosmetyków, np tych, które w składzie mają SLS.

Łupież powstaje też na skutek czynników zewnętrznych: zanieczyszczenia, promienie UV, woda chlorowana czy przegrzanie skóry głowy mogą przyczyniać się do powstawania łupieżu. 

Niektórym chorobom skóry, np. łuszczycy lub łojotokowemu zapaleniu skóry towarzyszy łupież.

Rodzaje łupieżu

W zależności od przyczyny i objawów wyróżniamy dwa główne rodzaje łupieżu:

1. Łupież suchy

Charakteryzuje się widocznymi na włosach i ubraniu, malutkimi, białymi płatkami naskórka, które łatwo się osypują. Towarzyszy mu świąd i suchość skóry głowy. Jest spowodowany przez wspomniane już grzyby Malassezia lub przez nadmierną utratę wilgoci w skórze.

2. Łupież tłusty

Charakteryzuje się dużymi, żółtymi lub szarymi łuskami, które przyklejają się do włosów i skóry głowy. Towarzyszy mu mocny łojotok, a nierzadko również nieprzyjemny zapach. Jest najczęściej spowodowany przez zaburzenia hormonalne albo nadmierną produkcję sebum.

Jak się pozbyć łupieżu? Skuteczna pielęgnacja przeciwłupieżowa

Choć łupież nie jest groźny dla zdrowia, to jednak jest zdecydowanie bardzo uciążliwy i wpływa negatywnie na samopoczucie i samoocenę. Dlatego warto wdrożyć skuteczną pielęgnację, aby się go pozbyć. Oto kilka sprawdzonych sposobów na walkę z łupieżem:

Pierwszym, głównym kosmetykiem, który warto wprowadzić do swojej pielęgnacji jest szampon przeciwłupieżowy. Warto wybrać go starannie i stosować regularnie, a doczekasz się efektów! Sprawdzony szampon przeciwłupieżowy ma w swoim składzie substancje przeciwgrzybicze i przeciwzapalne (np. ketokonazol, pirytonian cynku, dwusiarczanek selenu, oktopiroks), które nie tylko pomogą pozbyć się zalegającego, łuszczącego się naskórka, ale także zwalczą patologiczne grzyby bytujące na powierzchni skóry głowy. Dobry przeciwłupieżowy szampon ma też działanie kojące.

Ważnym elementem codziennej pielęgnacji przeciwłupieżowej jest także higiena włosów i skalpu. 

Dlatego myj włosy regularnie (nie musisz robić tego codziennie) i przy każdym myciu  dokładnie spłukuj kosmetyki. W miarę możliwości unikaj też używania suszarki lub prostownicy na gorąco. Nie zapominaj również o higienie grzebienia lub szczotki do włosów: utrzymuj je w czystości i regularnie myj.

Przyjrzyj się swojej diecie: unikaj spożywania tłustych, słodkich lub pikantnych potraw, które mogą pobudzać wydzielanie sebum. Zamiast tego zwiększ spożycie warzyw, owoców, orzechów i ryb, które dostarczają witamin i dobrych kwasów tłuszczowych niezbędnych dla zdrowia skóry. W miarę możliwości ogranicz stres, wysypiaj się i… uprawiaj regularnie sport! 

Zdjęcie: Adobe Stock.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jest ekologiczny, bezpieczny dla skóry głowy i wystarcza na 50 myć. Dowiedzcie się więcej o szamponie w kostce
Jest ekologiczny, bezpieczny dla skóry głowy i wystarcza na 50 myć. Dowiedzcie się więcej o szamponie w kostce
Jest ekonomiczne, ekologiczne i bezpieczne dla skóry głowy. Dowiedzcie się więcej o szamponie w kostce.
Te marki kosmetyczne oferują najlepsze produkty dla młodej cery
Te marki kosmetyczne oferują najlepsze produkty dla młodej cery
Sprawdź, które produkty dobrze jest mieć w swojej kosmetyczce.
Czy żucie gumy może powodować powstawanie nowych zmarszczek?
Czy żucie gumy może powodować powstawanie nowych zmarszczek?
Eksperci od dawna ostrzegają nas, że często w nieświadomy sposób przyczyniamy się do powstawania zmarszczek. Czy i tak samo jest w przypadku żucia gumy?
Ostatnie wpisy