Dobrze dopasowana do aktywności fizycznej muzyka to gwarancja skutecznego, satysfakcjonującego treningu. Czym kierować się tworząc playlistę do biegania? Jakie utwory powinny się na niej znaleźć?
Jakie tempo muzyki wybrać, aby móc ćwiczyć dłużej, mocniej i efektywniej? Spora część z nas trenuje przy swoich ulubionych utworach, nie zwracając uwagi na ich tempo. Najlepiej, aby było ono takie samo, jak rytm wykonywanych przez nas podczas biegu kroków. Związane jest to z tendencją ludzkiego organizmu do poruszania się z rytmem słyszanej w danym momencie melodii. Dynamiczny bit skutecznie motywuje ciało do jednostajnego, nieprzerwanego powtarzania określonych sekwencji ruchów. Na skutek tego zapominamy o zmęczeniu i koncentrujemy się na uzyskaniu możliwie jak najlepszego wyniku. Sprawia to, że jesteśmy w stanie trenować długo, intensywnie i skutecznie.
Jak wybrać utwory, które będą się najlepiej sprawdzały podczas ćwiczeń? Kluczowa kwestia to ustalenie ich BPM (z angielskiego “beats per minute”). Jest to miara częstotliwości wyrażana w uderzeniach na minutę. Im wyższa jest wartość BPM, tym dana melodia jest szybsza. Jak określić, przy jakim tempie będzie nam się najlepiej ćwiczyć? Tym celu należy zrobić listę piosenek, przy których najczęściej trenujemy, wybrać dowolny utwór i zmierzyć przy pomocy dedykowanej strony internetowej jej wartość BPM. W identyczny sposób postępujemy z resztą utworów znajdujących się na liście. Przedział pomiędzy najniższym a najwyższym BPM wskazuje na optymalne tempo muzyki do treningu biegowego.
Inny sposób na zmierzenie BPM to wejście na stronę www zawierającą utwory uszeregowane według tempa i znalezienie ulubionych piosenek. Jak jeszcze dopasować można tempo muzyki do treningu? W tym celu można wyszukać utwory, których BPM jest zgodne z naszym tętnem w czasie ćwiczeń. Znajomość BPM znacząco ułatwia tworzenie playlist treningowych.
Jak pokazują wyniki badań, najlepsze wyniki sportowe można uzyskać, trenując w tempie na poziomie 120-140 uderzeń na minutę. Dotyczy to zarówno treningu cardio, jak i siłowego.
Aby motywacja do treningów była cały czas na wysokim poziomie, warto regularnie zmieniać playlistę do ćwiczeń. To sprawdzony sposób na efektywne ćwiczenia. Zamiast odtwarzać piosenki w standardowej kolejności, warto uruchomić opcję “shuffle” (“mieszaj”), dzięki której każdy kolejny utwór będzie dla nas niespodzianką.
Dlaczego dobrze dopasowana muzyka jest tak ważna w przypadku treningu biegowego? Dzięki niej tempo staje się szybsze i wyrównane. Przyczynia się również do wzrostu wytrzymałości. Idealna piosenka do biegania musi być rytmiczna, melodyjna i mieć dobrze zaakcentowaną melodię. Równocześnie brzmiące dźwięki, akordy oraz nuty skutecznie skłaniają do podjęcia wysiłku fizycznego.
Nasze propozycje utworów do treningu biegowego to:
Przeczytaj też: https://beasmetics.pl/zdrowy-styl-zycia/dlaczego-warto-jezdzic-na-rowerze/
Zdjęcie główne: Clique Images/unsplash.com
Jak dla mnie za mało pobudzające kawałki. System of a down – bounce mnie mocno nakręca. Oni mają dużo fajnych kawałków. Też zalezy jak słuchawki grają, teraz mam nowe to mają więcej basu. Mi to pasuje, ale niektore kawalki inaczej brzmią