10 piosenek do biegania – redakcyjna playlista

10 piosenek do biegania – redakcyjna playlista

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dobrze dopasowana do aktywności fizycznej muzyka to gwarancja skutecznego, satysfakcjonującego treningu. Czym kierować się tworząc playlistę do biegania? Jakie utwory powinny się na niej znaleźć?

Jak dopasować muzykę do treningu?

Jakie tempo muzyki wybrać, aby móc ćwiczyć dłużej, mocniej i efektywniej? Spora część z nas trenuje przy swoich ulubionych utworach, nie zwracając uwagi na ich tempo. Najlepiej, aby było ono takie samo, jak rytm wykonywanych przez nas podczas biegu kroków. Związane jest to z tendencją ludzkiego organizmu do poruszania się z rytmem słyszanej w danym momencie melodii. Dynamiczny bit skutecznie motywuje ciało do jednostajnego, nieprzerwanego powtarzania określonych sekwencji ruchów. Na skutek tego zapominamy o zmęczeniu i koncentrujemy się na uzyskaniu możliwie jak najlepszego wyniku. Sprawia to, że jesteśmy w stanie trenować długo, intensywnie i skutecznie. 

Jak wybrać utwory, które będą się najlepiej sprawdzały podczas ćwiczeń? Kluczowa kwestia to ustalenie ich BPM (z angielskiego “beats per minute”). Jest to miara częstotliwości wyrażana w uderzeniach na minutę. Im wyższa jest wartość BPM, tym dana melodia jest szybsza. Jak określić, przy jakim tempie będzie nam się najlepiej ćwiczyć? Tym celu należy zrobić listę piosenek, przy których najczęściej trenujemy, wybrać dowolny utwór i zmierzyć przy pomocy dedykowanej strony internetowej jej wartość BPM. W identyczny sposób postępujemy z resztą utworów znajdujących się na liście. Przedział pomiędzy najniższym a najwyższym BPM wskazuje na optymalne tempo muzyki do treningu biegowego.

Inny sposób na zmierzenie BPM to wejście na stronę www zawierającą utwory uszeregowane według tempa i znalezienie ulubionych piosenek. Jak jeszcze dopasować można tempo muzyki do treningu? W tym celu można wyszukać utwory, których BPM jest zgodne z naszym tętnem w czasie ćwiczeń. Znajomość BPM znacząco ułatwia tworzenie playlist treningowych.

Jak pokazują wyniki badań, najlepsze wyniki sportowe można uzyskać, trenując w tempie na poziomie 120-140 uderzeń na minutę. Dotyczy to zarówno treningu cardio, jak i siłowego.

Aby motywacja do treningów była cały czas na wysokim poziomie, warto regularnie zmieniać playlistę do ćwiczeń. To sprawdzony sposób na efektywne ćwiczenia. Zamiast odtwarzać piosenki w standardowej kolejności, warto uruchomić opcję “shuffle” (“mieszaj”), dzięki której każdy kolejny utwór będzie dla nas niespodzianką.

Najlepsze piosenki do biegania

Dlaczego dobrze dopasowana muzyka jest tak ważna w przypadku treningu biegowego? Dzięki niej tempo staje się szybsze i wyrównane. Przyczynia się również do wzrostu  wytrzymałości. Idealna piosenka do biegania musi być rytmiczna, melodyjna i mieć dobrze zaakcentowaną melodię. Równocześnie brzmiące dźwięki, akordy oraz nuty skutecznie skłaniają do podjęcia wysiłku fizycznego.

Nasze propozycje utworów do treningu biegowego to:

 • Survivor – “Eye of the tiger”,
 • Ariana Grande – “Successful”,
 • Olivia Rodrigo – “Brutal”,
 • One Direction – “No control”,
 • Sandra Lyng – “Play my drum”,
 • Blackbear – “Hot girl bummer”,
 • Icona Pop – “All night”,
 • Doja Cat – “Need to know”,
 • Gwen Stefani – “The sweet escape”,
 • Kesha – “Your love is my drug”.

Przeczytaj też: https://beasmetics.pl/zdrowy-styl-zycia/dlaczego-warto-jezdzic-na-rowerze/

Zdjęcie główne: Clique Images/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

 • alicja 17.01.2022

  Jak dla mnie za mało pobudzające kawałki. System of a down – bounce mnie mocno nakręca. Oni mają dużo fajnych kawałków. Też zalezy jak słuchawki grają, teraz mam nowe to mają więcej basu. Mi to pasuje, ale niektore kawalki inaczej brzmią

Rekomendowane
BB, CC, a może DD? Czym różnią się te kremy i który będzie dla Ciebie najlepszy?
BB, CC, a może DD? Czym różnią się te kremy i który będzie dla Ciebie najlepszy?
Kremy BB, CC i DD podbiły rynek kosmetyczny. Zobacz, co warto wiedzieć o tych kosmetykach i który z nich wybrać.
Ta polska marka to specjaliści od CBD. Poznaj Lekko i ich terapeutyczne olejki
Ta polska marka to specjaliści od CBD. Poznaj Lekko i ich terapeutyczne olejki
Poznaj polską markę Lekko, która specjalizuje się CBD.
Wybieramy najmodniejsze kurtki i płaszcze sezonu oraz podpowiadamy, które modele pasują do danej sylwetki
Wybieramy najmodniejsze kurtki i płaszcze sezonu oraz podpowiadamy, które modele pasują do danej sylwetki
Poznaj najmodniejsze kroje kurtek i płaszczy, które powinnaś mieć tej jesieni i zimy w swojej szafie! Dowiedz się, które z nich będą pasować do Twojej sylwetki.
Ostatnie wpisy