Kto nie marzy o idealnej sylwetce szczególnie podczas wakacji, kiedy ubieramy się skąpiej niż zimą i pokazujemy znacznie więcej ciała? Niestety wiele postanowień odnośnie do zmiany nawyków żywieniowych i poprawy kondycji zostają zapomniane w natłoku codziennych obowiązków. Głównym kluczem do zmiany swoich przyzwyczajeń jest motywacja, ale jak skutecznie się motywować, aby zacząć ćwiczyć i trwać w swoim postanowieniu poprawy formy?
Na początku przygody z wykonywaniem ćwiczeń najlepiej określić swoje cele, stworzyć dokładny plan działania i dopiero na końcu zacząć działać. Ważne, aby zastanowić się, w jakim celu chcemy ćwiczyć? Jakiego rezultatu oczekujemy? Ćwiczeń jest bardzo wiele i w zależności od oczekiwań powinniśmy dobrać odpowiedni trening.
Na przykład podczas zrzucania zbędnych kilogramów świetnie sprawdzi się trening wysiłkowy, a przy budowie masy mięśniowej trening siłowy. Po ustaleniu oczekiwań dużo prościej stworzyć dokładny plan działania. Najlepiej w tym celu wziąć długopis i rozpisać poszczególne dni i obowiązki przypadające na każdy dzień.
Aby ćwiczyć regularnie, musisz wygospodarować sobie czas na treningi. Zgodnie ze swoim harmonogramem codziennych zajęć najlepiej ustalić w miarę regularne godziny ćwiczeń, dlatego że człowiek bardzo szybko się przyzwyczaja i to może zdecydowanie pomóc w systematyczności wykonywania treningów. Dodatkowo jako motywację można ustawić sobie cykliczne przypomnienia, które pomogą usystematyzować treningi. Bardzo ważne, szczególnie na początku, jest ustalenie sobie realnych i osiągalnych celów. Niestety wiele osób traci motywację przez to, że nie widzi efektów swoich działań. Chudnięcie czy budowa mięśni to długi proces i wymaga sporo czasu. Nikt po pierwszym treningu nie zauważy drastycznych zmian w wyglądzie swojej sylwetki. Dlatego nie należy zbyt często się warzyć. Na początku treningów może być tak, że zamiast spadać waga będzie rosnąć. Najlepiej wykonywać pomiary poszczególnych partii ciała. To da nam zdecydowanie lepszy pogląd na rezultaty naszych treningów niż sama waga. Pomiary masy ciała należy wykonywać nie częściej niż raz w tygodniu. Optymalna utrata masy ciała to 0,5 kg tygodniowo. Warto również pamiętać o tym, że jednorazowe pominięcie ćwiczeń w zaplanowanym terminie, nie wpłynie bardzo źle na całe rezultaty treningów i po prostu należy wykonać dany trening dzień później.
Podczas wykonywania ćwiczeń bardzo ważne jest to, by nie popaść w rutynę. Niestety często to monotonia zabija chęci do wykonania planowanego treningu. Dostępnych jest bardzo wiele wariantów i rodzajów ćwiczeń, dlatego dobrze jest wykonywać różne formy naprzemiennie. Do wykonywania urozmaiconych treningów nie zawsze potrzebujemy specjalnego sprzętu. Ciężarki z łatwością można zastąpić butelkami napełnionymi wodą, a skakankę można wykonać ze sznurka. Z czasem można stopniowo zaopatrywać się w profesjonalne przyrządy, ponieważ znacznie ułatwiają one wykonywanie ćwiczeń.
Sprawność fizyczną można poprawić nie tylko podczas treningów, ale również przy codziennych czynnościach. Świetnym rozwiązaniem jest korzystanie ze schodów zamiast z windy. Wchodzenie po schodach wzmocni mięśnie nóg i pośladków oraz dodatkowo poprawi kondycję całego ciała. Warto również w miarę możliwości zrezygnować z samochodu co pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy i pozbyć się zbędnych kilogramów. W ładną pogodę możesz dojechać do pracy rowerem. Sam dojazd bardzo często będzie zajmował podobną ilość czasu, ponieważ mimo iż rowerem poruszamy się wolniej, to często omijamy korki. Warto również dużo spacerować, ponieważ wpływa to korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu. Dostęp do świeżego powietrza jest bardzo ważny, dlatego należy z niego korzystać w każdej wolnej chwili.
Jest wiele metod, aby zmotywować się do ćwiczeń. Bardzo często wystarczającą motywacją jest sam ustalony wcześniej cel, czasem jest to oszczędność pieniędzy, a czasem motywują nas znajomi, influencerzy, trenerzy czy cytaty znanych ludzi sukcesu. Najważniejsze jednak by znaleźć w sobie siłę do systematycznego wysiłku i być konsekwentnym. Warto również przed rozpoczęciem kompleksowych treningów wykonać podstawowe badania, aby określić aktualny stan zdrowia i dobrać do niego odpowiednie ćwiczenia.
Przeczytaj też: Dla tych 3 treningów online nie będziecie chciały już wracać na siłownie
Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com