Wydawałoby się, że lata młodzieńcze masz już za sobą, a nagle na twarzy pojawiają się nieestetyczne wypryski. To może być trądzik hormonalny. Jak sobie z nim radzić?
Jeśli czasy nastoletnie już dawno minęły, a niespodziewanie (w ciągu zaledwie kilku godzin) na twarzy pojawiają się nieestetyczne wypryski w postaci dość twardych i bolesnych guzków, może to oznaczać trądzik hormonalny. Z reguły znika po kilku dniach, jednak znów może się pojawić i to w najmniej spodziewanym momencie.
Trądzik hormonalny wymiennie nazywany jest także trądzikiem dorosłych lub trądzikiem androgennym. Z reguły pojawia się u osób po 25.–30. roku życia. Częściej zmagają się z nim panie niż panowie. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: u kobiet wahania hormonalne są znacznie częstsze niż u mężczyzn. Objawia się niespodziewanie, osoby, które się z nim zmagają, przyznają, że twarz jest wysypana krostami zaledwie po kilku godzinach. Jest wynikiem nadczynności gruczołów łojowych.
Trądzik hormonalny może pojawić się nie tylko na twarzy, ale i w innych miejscach, np. na plecach. Objawia się zaskórnikami, torbielami ropnymi oraz wykwitami grudkowo-krostkowymi. Są one często bardzo bolesne, gdyż na skórze dochodzi do stanu zapalnego.
Trądzik dla dorosłych pojawia się z reguły, gdy w organizmie jest zbyt wysoki poziom dihydrotestosteronu, testosteronu oraz androstenediol, czego następstwem jest zbyt duże wydzielanie się łoju. Rzadziej zdarza się, że jego przyczyną jest nadmiar estrogenów i progesteronu. Niekiedy bolesne wykwity pojawiają się na skórze na skutek zaburzeń emocjonalnych, silnego stresu, stanów depresyjnych czy problemów z niską samooceną. Nasilić trądzik może też przyjmowanie niektórych leków.
Zanim zaczniemy leczyć trądzik hormonalny, musimy ustalić, co go powoduje. W tym celu konieczna jest diagnostyka endokrynologiczna. Dolegliwości tej zapewne nie pozbędziemy się sami, konieczna jest konsultacja dermatologiczna. Lekarz przepisuje odpowiednie leki – zazwyczaj antybiotyki oraz retinoidy. Podczas leczenia trzeba nastawić się na to, że będzie ono długotrwałe (potrwa przynajmniej kilka miesięcy).
Oprócz leków i maści z antybiotykiem warto też sięgać po kosmetyki do cery trądzikowej oraz pić zalecane przy trądziku herbaty z bratka. Polecane są też zioła na trądzik, które tonizują i oczyszczają. Warto też sięgać po sok lub żel z aloesu, działa bowiem antyseptycznie, oczyszczająco, nawilżająco i przeciwzapalnie. Można też naciętym liściem z aloesu masować skórę, na której pojawił się trądzik hormonalny.
Przy stanach zapalnych skóry należy dużą wagę przykładać do dokładnego i regularnego oczyszczania skóry. W ten sposób zapobiegamy gromadzeniu się bakterii. Do tego zaleca się przynajmniej raz w tygodniu wykonywanie peelingu. Pomocne mogą być też odpowiednie kremy przeznaczone do cery tłustej i trądzikowej.
Zdj. główne: Matt Moloney/unsplash.com