Skóra wrażliwa i alergiczna są bardzo często ze sobą mylone. Obydwie wymagają specjalnej opieki i troski. Zdarza się, że cera alergiczna zmienia się w cerę wrażliwą. Poniżej podpowiadamy jak rozpoznać i dbać o te dwa najbardziej wymagające rodzaje skóry.
Cera wrażliwa najczęściej mylona jest z cerą alergiczną. Dzieje się tak, ponieważ obie zachowują się niemal tak samo na skutek drażniących czynników. Zarówno cera wrażliwa, jak i alergiczna piecze, czasem pali, występuje na niej intensywny rumień, świąd, schodzi z niej skóra oraz niekiedy pojawia się wysypka. Co więcej, obie podobnie wyglądają. Są to cery o cienkiej warstwie naskórka, przez którą prześwitują naczynia krwionośne zwłaszcza na policzkach. Mają też uszkodzoną barierę lipidową, przez co ciężko utrzymać im nawilżenie bez specjalnie dobranych kosmetyków.
Na cerę wrażliwą największy wpływ mają drażniące czynniki zewnętrzne, takie jak niskie lub bardzo wysokie temperatury, silny wiatr, mróz, twarda czy chlorowana woda oraz kosmetyki. Zmiany skórne występują niemal natychmiast po zetknięciu się z czynnikiem drażniącym. Z kolei cera alergiczna odpowiada na alergeny wywołujące w niej reakcję alergiczną. Zmiany nie następują natychmiast, a dopiero po kilku, a nawet kilkunastu godzinach. Rozróżnienie tych dwóch rodzajów cery wcale nie jest tak łatwe, jak się wydaje. Należy bacznie obserwować stan swojej skóry i zwracać uwagę na wszelkie pojawiające się na niej zmiany.
Skóra wrażliwa wymaga specjalnej pielęgnacji, ponieważ jest niezwykle cienka i szybko ulega zaczerwienieniu. Najlepszym wyborem będą dla niej naturalne kosmetyki, które w swoim składzie nie zawierają substancji drażniących. Najważniejsze jest, aby skutecznie nawilżały oraz utrzymywały w prawidłowym stanie barierę hydrolipidową naskórka. W drogeriach zalecamy zwracać uwagę na dermokosmetyki i wybierać te stworzone dla skóry wrażliwej. Powinny w nich znaleźć się takie składniki jak kwas hialuronowy, mocznik, ceramidy, wyciąg z aloesu, łagodzący pantenol oraz kwasy tłuszczowe. Warto też stosować kosmetyki z dodatkiem oleju migdałowego lub różanego.
Jeśli często myjesz twarz, to stosuj delikatne płyny micelarne lub naturalne żele dedykowane skórze wrażliwej. Twarda woda działa na nią negatywnie. Pamiętaj, by nie stosować gruboziarnistych peelingów. Tego typu kosmetyki przynoszą skórze wrażliwej więcej szkody niż pożytku. Przy skórze wrażliwej nie zaleca się eksperymentować z produktami kosmetycznymi. Szerokim łukiem omijaj te z dodatkiem alkoholu i intensywnie pachnących kosmetyków.
Podstawowe zasady pielęgnacji cery alergicznej nie różnią się za bardzo od tych dotyczących skóry wrażliwej. Przede wszystkim nie lubi ona chlorowanej, twardej wody oraz kosmetyków z wieloma syntetycznymi dodatkami.
Kosmetyki, które warto zastosować w pielęgnacji skóry alergicznej, powinny być przeznaczone do cery atopowej. Tego typu produkty są bezzapachowe i mają atest świadczący o ich hipoalergiczności. Powinny mieć odczyn pH 5,5, chronić skórę przed czynnikami szkodliwymi oraz dbać o odbudowę bariery lipidowej. Na skórze alergicznej pojawia się wiele podrażnień, zaczerwienień, a naczynka krwionośne są widoczne. Wybieraj takie kremy, które łagodzą stany zapalne, przy tym nie wysuszając już i tak nadmiernie odwodnionego naskórka. Na sklepowych półkach szukaj dermokosmetyków. Mają one naturalne składy, a ich jakość potwierdzona jest międzynarodowymi atestami. Zaleca się, aby każdy kosmetyk stosowany do pielęgnacji skóry alergicznej pochodził z tej samej serii. Łączenie różnych produktów może prowadzić do zaostrzenia stanów zapalnych lub wystąpienia reakcji alergicznych. Pamiętaj, aby unikać kosmetyków z dodatkiem alkoholu, stosowanie produktów złuszczających również nie jest zalecane.
Przeczytaj też: Swędząca skóra głowy – co może być przyczyną i jak walczyć z tym problemem?
Zdjęcie główne: New Africa/ stock.adobe.com