Wszystko, co trzeba wiedzieć o trądziku w dorosłym wieku

Wszystko, co trzeba wiedzieć o trądziku w dorosłym wieku

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zła dieta, stres, hormony, a może nieodpowiednia pielęgnacja? Trądzik wieku dorosłego to uporczywy problem, który dotyka częściej kobiety niż mężczyzn. Niestety, walka z nim to dość długi proces.

Jakie są przyczyny trądziku wieku dorosłego?

Wydawać by się mogło, że trądzik dotyczy wyłącznie nastolatków. Nic bardziej mylnego – z trądzikiem boryka się wiele osób dorosłych, po 30. czy nawet 40. roku życia! Takie zmiany skórne odbierają pewność siebie, powodują kompleksy i wywołują frustrację, co dalej odbija się nie tylko na życiu prywatnym, ale często też i zawodowym.

Pierwsze, co należy zrobić, to poszukać przyczyny takiego stanu. Okazuje się, że niekiedy mamy po prostu takie uwarunkowania genetyczne bądź rozchwianą gospodarkę hormonalną. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie badań ginekologicznych bądź endokrynologicznych, by wykluczyć ewentualne problemy z hormonami płciowymi czy tarczycą, które mogłyby przyczyniać się do wykwitów na skórze. Warto zaznaczyć, że z problemami skórnymi zmagają się też kobiety po odstawieniu leków antykoncepcyjnych.

Hormony często powodują nadmierną produkcję sebum, co z kolei prowadzi do zatkania porów i powstawania wyprysków. Ogromną rolę odgrywa również stres i zbyt intensywny tryb życia (kortyzol pobudza aktywność gruczołów łojowych), jak również nieodpowiednia dieta, szczególnie produkty wysokoprzetworzone czy nietolerowane przez organizm (na przykład laktoza czy gluten) oraz używki, jak chociażby papierosy.

Istotna jest również pielęgnacja twarzy – niedokładne oczyszczanie twarzy czy wręcz zaniedbywanie tego (szczególnie przez mężczyzn) oraz używanie kosmetyków niedostosowanych do rodzaju skóry – nadmierne jej obciążanie bądź wysuszanie mogą być powodem trądziku. Dodatkowo wpływ na stan skóry ma codziennie stosowanie mocnego makijażu oraz nieprawidłowe jego zmywanie.

W jaki sposób leczyć trądzik u osób dorosłych?

Trądzik wieku dorosłego zwykle koncentruje się na dolnej części twarzy – żuchwie, brodzie czy policzkach. Chcąc wyeliminować te zmiany, należy przede wszystkim rozpoznać ich przyczynę.

Jeśli upatrujemy ją w diecie, zmieńmy sposób odżywiania (jedzmy dużo warzyw, świeżych owoców, unikajmy tłuszczów, słodyczy i soli). Jeśli podejrzewamy stres, postarajmy się go ograniczyć.

Dieta oraz tryb życia, jaki prowadzimy, ma duży wpływ na nasz organizm oraz wygląd. W tych sferach należy zachować zdrowy balans, zalecana jest też suplementacja witamin z grupy B, biotyny, cynku, selenu oraz miedzi.

Trzeba również uzbroić się w cierpliwość. Trądzik u osób dorosłych ma zwykle charakter przewlekły i choć przebiega łagodniej niż u nastolatków, to jednak trudniej jest się go pozbyć.

Wsparcie kosmetologiczne i dermatologiczne

Duże znaczenie ma również pielęgnacja twarzy. Konieczne jest staranne jej oczyszczanie łagodnymi preparatami na bazie wody oraz stosowanie dedykowanych kosmetyków, nawilżanie skóry niekomedogennymi kremami (które nie zatykają porów) i jej złuszczanie, jednak nie peelingami z drobinkami, które mogłyby rozsiać bakterie po całej twarzy. Ważna jest systematyczność i regularność. Nie można iść tutaj na żadne ustępstwa.

Lekarze dermatolodzy mogą też zapisać żele lub kremy do stosowania miejscowego, które zawierają w swoim składzie antybiotyki, retinoidy czy kwas azelainowy. Ostatecznym rozwiązaniem jest natomiast zastosowanie izotretynoiny, czyli silnych pochodnych witaminy A. Takie leczenie wiąże się jednak z wieloma ryzykami (między innymi wypadaniem włosów, uszkodzeniem wątroby) i w związku z tym musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza.

Co ważne, bezwzględnym przeciwwskazaniem dla kuracji jest też ciąża, a trzeba zaznaczyć, że takie leczenie trwa nawet pół roku. To istotne w przypadku kobiet, które planują w najbliższym czasie powiększyć rodzinę bądź już spodziewają się dziecka.

Przeczytaj też: Trądzikowa mapa – sprawdź, o czym mogą świadczyć wypryski na poszczególnych partiach ciała

Zdjęcie główne: Romario Ien/ adobestock.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zaskórniki otwarte na nosie – jak się ich pozbyć? Sprawdź!
Zaskórniki otwarte na nosie – jak się ich pozbyć? Sprawdź!
Wągry najczęściej pojawiają się właśnie na nosie, policzkach i brodzie, ponieważ to właśnie tam znajduje się najwięcej gruczołów łojowych. Jest to tak zwana strefa T.
Czy suplementy z kurkumą mogą wspomagać zdrowie serca tak jak kwasy omega 3?
Czy suplementy z kurkumą mogą wspomagać zdrowie serca tak jak kwasy omega 3?
Dowiedz się, jak kurkuma i kwasy omega 3 mogą wpływać na zdrowie Twojego serca. Sprawdź najnowsze badania i porównaj efekty obu suplementów.
Trądzik na klatce piersiowej – podpowiadamy, jak się go pozbyć
Trądzik na klatce piersiowej – podpowiadamy, jak się go pozbyć
Borykasz się z uciążliwym trądzikiem na klatce piersiowej? Poznaj nasze sprawdzone sposoby na walkę z wypryskami!
Ostatnie wpisy