Czy wiesz, co to są dermokosmetyki?

Czy wiesz, co to są dermokosmetyki?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pomimo że drogerie oferują nam szeroki wybór kosmetyków do pielęgnacji, gdy zaczynamy cierpieć na problemy skórne, kierujemy się do apteki. Tam możemy dostać dermokosmetyki. Czym różnią się one od zwykłych kosmetyków i jak je stosować? Podpowiadamy.

Czym są dermokosmetyki?

Dermokosmetyki to profesjonalne produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry. Przed wprowadzeniem na rynek zostają one dokładnie przebadane oraz przetestowane laboratoryjnie, co ma potwierdzić ich dobroczynne właściwości. Kosmetyki tego typu można stosować jedynie zewnętrznie i miejscowo na powierzchni skóry. Możemy do nich zaliczyć kremy, balsamy, olejki i emulsje do mycia. Po dermokosmetyki należy sięgać, gdy borykamy się z nadwrażliwością, alergią, przesuszaniem się skóry albo trądzikiem.

Dermokosmetyki zwykle są produktami hipoalergicznymi, pozbawionymi barwników i substancji zapachowych. Ich zadaniem jest oczywiście pielęgnacja, ale również leczenie problematycznej cery. Lekarze dermatolodzy często polecają stosowanie tego typu preparatów swoim pacjentom, ponieważ są uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. Co więcej, można próbować w ten sposób zastąpić terapię lekami doustnymi, spodziewając się podobnych efektów i nie ingerując w organizm od wewnątrz. 

Skład dermokosmetyków

W tej grupie kosmetyków składniki muszą być starannie dobrane. Powinny to być substancje mające potwierdzone działanie oraz pozytywny wpływ na skórę, takie jak:

  • gliceryna, która nawilża poprzez zatrzymywanie wody w najgłębszych warstwach skóry;
  • pantenol, który zapobiega podrażnieniom i łagodzi te już powstałe;
  • silikony, które stanowią warstwę ochronną dla bariery lipidowej naskórka;
  • witamina E, która ma właściwości nawilżające i regenerujące;
  • oleje, które odbudowują warstwę ochronną skóry;
  • kwas piroglutaminowy, który zapobiega utracie wody.

Ponadto dermokosmetyki często tworzone są na bazie wody termalnej, a stężenia substancji aktywnych są w nich o wiele wyższe niż w zwyczajnych kosmetykach. Można w nich znaleźć również kwasy AHA i BHA, które złuszczają naskórek i pomagają likwidować niedoskonałości.

Dermokosmetyki – dla kogo?

Tego typu kosmetyki kierowane są głównie do osób borykających się z problemami dermatologicznymi. Będą odpowiednie dla tych, którzy mają problemy z trądzikiem, atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, egzemą oraz przebarwieniami. Sięgnij po nie również, gdy Twoja cera woła o głębokie nawilżenie, jest wrażliwa czy skłonna do uszkodzeń i podrażnień. Trzeba pamiętać jednak, że dermokosmetyki są droższe niż ich drogeryjne ekwiwalenty i możemy dostać je wyłącznie w aptece.

Dermokosmetyki – stosowanie

Jeżeli postanowiłaś zacząć używać dermokosmetyków, musisz pamiętać, aby odpowiednio je dobrać. Muszą być dostosowane do rodzaju cery, jej kondycji i problemów. Pod uwagę należy wziąć też porę roku, w jakiej będziesz je stosowała. Przed zakupem wybranego produktu zwróć uwagę na jego skład, ponieważ pojęcie „dermokosmetyk” może być stosowane jako chwyt reklamowy, a w rzeczywistości preparat może mieć niewiele wspólnego z tą kategorią produktów. Ponadto przed zakupem warto się skonsultować z lekarzem dermatologiem. Ta grupa kosmetyków może być przez Ciebie stosowana zarówno do porannej, jak i wieczornej pielęgnacji. Z powodzeniem możesz po nią sięgnąć, nawet jeżeli nie borykasz się z problemami skórnymi. 

Zdj. główne: Nora Topicals/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego praktyczny prezent dla mężczyzny jest najlepszym wyborem?
Dlaczego praktyczny prezent dla mężczyzny jest najlepszym wyborem?
Panowie rzadko kiedy deklarują przywiązane do błyskotek czy innych drobiazgów, które mają mieć wartość kolekcjonerską, sentymentalną czy ozdobną. Inaczej niż panie, preferują konkretne prezenty możliwe do wykorzystania w codziennym życiu.
Dlaczego należy chodzić spać przed północą?
Dlaczego należy chodzić spać przed północą?
Niewiele wiesz o prawidłowej higienie snu? To błąd – dla własnego zdrowia lepiej dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Naukowcy nie mają wątpliwości, że najwięcej korzyści jest z chodzenia spać przed północą.
10 mitów na temat opalania, w które prawdopodobnie wciąż wierzysz
10 mitów na temat opalania, w które prawdopodobnie wciąż wierzysz
Wraz z nadchodzącym latem zaczynamy spędzać dużo czasu na słońcu. Dla wielu to okazja na dostarczenie witaminy D3 dla organizmu i uzyskanie upragnionej opalenizny na skórze. Poznaj 10 mitów na temat opalania.
Ostatnie wpisy