Koncentracja, czyli skupianie myśli przez pewien czas na jednej czynności, przynosi szereg korzyści. Dzięki tej umiejętności będziesz szybciej się uczyć, ale również osiągniesz lepsze wyniki przy mniejszym nakładzie energii i czasu. Dodatkowo wzrośnie Twoja samoocena i poczucie własnej wartości. Sprawdź, co zrobić, by zwiększyć swoją koncentrację!
Zdolność koncentracji możesz wspomóc poprzez dostosowanie otoczenia. Zwróć uwagę na kilka istotnych czynników, m.in. takich jak: porządek, kolory, oświetlenie, hałas, muzyka. Na początku sprawdź, czy wokół nie ma rzeczy, które będą Cię rozpraszać. Zadbaj o porządek i postaraj się w miarę możliwości usunąć wszystko, co nie będzie potrzebne do nauki. Do głównych rozpraszaczy możesz zaliczyć: telefon, komputer, radio, telewizję i hałas. Jeżeli w trakcie nauki zaczniesz oglądać jakiś serial w telewizji lub usłyszysz sygnał Messengera, Twoja koncentracja zostanie rozproszona i nie będziesz mógł efektywnie przyswajać wiedzy. Pamiętaj też o kolorach, jakie Cię otaczają. Jeżeli wokół dominują zimne barwy, będą działać na Ciebie uspokajająco i zneutralizują Twój nadmiar energii. Natomiast ciepłe kolory poprawią Twoje samopoczucie i dodadzą chęci do pracy. Nie zapomnij o oświetleniu – łagodne dla oka światło umożliwi komfortowe czytanie i szybsze przyswajanie wiedzy. W trakcie nauki możesz słuchać muzyki, ale musisz ją odpowiednio dobrać, bo nie każdy rodzaj będzie mieć pozytywny wpływ na poziom Twojej koncentracji. Muzyka wolna, cicha i przyjemna dla ucha nie powinna Cię rozpraszać.
Doskonałym przykładem muzyki korzystnie wpływającej na koncentrację w czasie nauki będą dźwięki natury i muzyka klasyczna. Pamiętaj również, aby zadbać o odpowiednią ilość tlenu w pomieszczeniu, w którym się uczysz. Jeżeli będzie go zbyt mało, szybciej się zmęczysz. Uczyć możesz się o dowolnej porze dnia, ale warto ten czas dostosować do swoich predyspozycji. Niektórzy najefektywniej uczą się późną nocą, inni zaś wolą poranki. Bez względu na to, jaką porę dnia wybierzesz na naukę, nie ucz się zbyt długo, ponieważ badania naukowe wykazują, że po 1,5 godziny nauki koncentracja drastycznie spada. Największą wydajność powinieneś uzyskać, gdy będziesz uczyć się 30 minut i zrobisz sobie 5 minut przerwy. W czasie tego krótkiego odpoczynku nie korzystaj z telefonu. Korzystniej będzie, gdy w tym czasie wykonasz kilka prostych ćwiczeń fizycznych lub zrobisz sobie krótki spacer po świeżym powietrzu. W czasie nauki często zmieniaj pozycję ciała.
Rozpoczynając naukę, warto pamiętać o wyznaczeniu sobie celu. Może to być na przykład przerobienie kilku zagadnień lub opracowanie jednego rozdziału danego dnia. Warto uczyć się systematycznie, w ten sposób w odpowiednim tempie będziesz mógł pochłaniać wiedzę i znacznie lepiej zapamiętasz wyuczone treści. Będziesz też mógł lepiej zorganizować sobie czas, bez zostawiania wszystkiego na ostatnią chwilę. Dużą motywacją może też być odpowiedzenie sobie na pytanie, co takiego osiągniesz, jeżeli nauczysz się danego materiału. Może kiedyś zaimponujesz innym swoją wiedzą, dostaniesz pozytywną ocenę lub zaliczysz semestr. Jeżeli chciałbyś jeszcze bardziej się zmotywować, możesz również wymyślić sobie jakąś drobną nagrodę, która zmotywuje Cię do szybkiego wykonania zadania.
Chcąc polepszyć swoją zdolność koncentracji, warto nabrać dobrych nawyków i stosować je każdego dnia. Niezwykle ważne jest zdrowe odżywianie i picie dużej ilości wody. Nie zapominaj o warzywach, owocach, rybach i produktach pełnoziarnistych. Z czystym sumieniem możesz też sobie pozwolić na kilka kostek gorzkiej czekolady – bogatej w magnez, selen i cynk – oraz orzeszki, które doskonale wpływają na zapamiętywanie i koncentrację. Pamiętaj też, że niektóre produkty mogą utrudniać skupienie i naukę. Unikaj produktów ciężkostrawnych, przekąsek oraz kawy, która daje krótkotrwałe korzyści. Oprócz prawidłowego odżywiania zadbaj też o odpowiednią ilość snu oraz aktywność fizyczną. Nawet niewielka ilość ruchu, znakomicie dotleni Twój mózg. Nie zapominaj też o pozytywnym nastawieniu i ciesz się nawet z małych rzeczy. Dzięki temu łatwiej skoncentrujesz się na rzeczach, które robisz.
Przeczytaj też: 5 sygnałów, które wysyła organizm, gdy dostaje za mało wody
Zdjęcie główne: Vlada Karpovich/ pexels.com