Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Gonartroza to inaczej choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych. Cechuje się głównie bólem stawowym, ograniczeniem ruchomości, trzeszczeniami oraz zmianami zapalnymi o różnym nasileniu. W zaawansowanej postaci gonartroza może doprowadzić nawet do niepełnosprawności. Właściwie dobrane leczenie i zmiana trybu życia może jednak zahamować powstawanie zmian zwyrodnieniowych i zmniejszyć dolegliwości bólowe, pozwalając zachować sprawność i umożliwiając normalne funkcjonowanie przez długi czas. Poznaj przyczyny degeneracji chrząstki stawowej w kolanach. Dowiedz się, jak wygląda leczenie zwyrodnienia kolan.
Choroba zwyrodnieniowa stawów, w tym zwłaszcza stawów kolanowych, jest najczęstszą chorobą układu ruchu. Jest skutkiem jednoczesnego działania czynników biologicznych i mechanicznych. W przebiegu tego schorzenia dochodzi do zaburzenia jakości i ilości chrząstki stawowej, która ma za zadanie amortyzować ruchy w stawie i umożliwiać bezproblemowe przesuwanie się powierzchni stawowych [1].
Według klasyfikacji ICD-10 zwyrodnienie stawu kolanowego może mieć postać pierwotną i wtórną. Można mieć do czynienia z pierwotną obustronną gonartrozą (idiopatyczną) lub gonartrozą wtórną (pourazową) [2].
U pacjentów z gonartrozą występuje przede wszystkim ból w przedniej lub przyśrodkowej części stawu kolanowego oraz w górno-przyśrodkowej części podudzia. Nasilają go ruchy boczne dociskanej do kości udowej rzepki. Dolegliwości bólowe mogą nasilać się podczas schodzenia ze schodów.
Pozostałe objawy gonartrozy to [1,2]:
Pamiętajmy, że gonartroza kolana to postępująca choroba, dlatego wraz z rozwojem zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego przykre objawy będą się nasilać.
Przyczyna pierwotnej postaci gonartrozy jest nieznana, a częstość jej występowania zwiększa się z wiekiem, dlatego występuje głównie u osób w podeszłym wieku. Z kolei gonartrozę wtórną wywołuje konkretna przyczyna, np. uraz, zakażenie, inna choroba stawów, wada wrodzona kolan czy inna choroba (np. cukrzyca) [1].
Ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej kolan mogą dodatkowo zwiększać takie czynniki jak [1]:
Leczenie zwyrodnienia kolan ma na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych, zachowanie lub poprawę funkcji stawów kolanowych oraz ograniczenie niepełnosprawności. Niestety nie da się wyeliminować przyczyny choroby [2]
W zmniejszeniu bólu pomóc powinna farmakoterapia. Stosować można leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, doustnie lub miejscowo. Dostępne bez recepty preparaty powinny złagodzić dolegliwości bólowe i zmniejszyć stan zapalny [3].
Chorzy powinni stosować zdrową dietę i zadbać o prawidłową masę ciała. Jeśli ból kolan jest dokuczliwy, mogą sięgnąć po zaopatrzenie ortopedyczne w postaci stabilizatora kolana.
Osobom cierpiącym na gonartrozę zaleca się wizytę u fizjoterapeuty, ponieważ rehabilitacja w chorobie zwyrodnieniowej stawów kolanowych jest bardzo ważna i pozwala zachować ruchomość stawów. Fizjoterapeuta w zależności od potrzeb może zastosować terapię manualną lub zalecić ćwiczenia na zwyrodnienie do domu. Oprócz fizjoterapii kluczowe znaczenie ma też regularna aktywność fizyczna [1].
W zaawansowanej gonartrozie zastosowanie znajduje endoprotezoplastyka stawu, czyli operacja polegająca na wymianie części lub całości stawu na sztuczny. Zawsze jednak stosuje się w pierwszej kolejności leczenie zachowawcze, a leczenie operacyjne to ostateczność [1].
Bibliografia:
Na zlecenie marki 4Flex.
Fot.: materiał prasowy Klienta.