Artykuł sponsorowany
Jednym z powszechniejszych problemów, o którym mało się mówi, jest grzybica pochwy. To zapalenie, które może przeżyć każda kobieta przynajmniej raz w swoim życiu. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać, aby w razie problemu wiedzieć, jak szybko zareagować. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, aby nie dopuścić do rozwoju grzybicy w swoim organizmie.
Pierwszy objaw, który można odczuć, mając grzybicę pochwy, to ból. Stopniowo rozrasta się i znacząco utrudnia życie. Na samym początku mówi się jedynie o bólu pochwy, który odczuwalny jest w trakcie stosunku. Wraz z rozwojem zapalenia ból zyskuje na swojej sile. Można go odczuwać w trakcie trwającej miesiączki oraz podczas oddawania moczu. W pewnym momencie ból jest już nieprzerwany. Atakuje zarówno pochwę, jak i cały srom, przez co wielu kobietom uniemożliwia normalne funkcjonowanie, nawet na poziomie chodzenia czy siedzenia w pracy. Bólu tego typu nie można wyeliminować tabletkami czy maściami, jeśli te nie wpływają na pozbycie się grzybów z organizmu.
Jednym z oczywistych objawów, który zawsze pojawia się przy zapaleniu grzybiczym pochwy, jest zaczerwienie. Na początku może być ono nieznaczne, jednak wraz z rozwojem zapalenia atakuje cały srom i pochwę. Zaczerwienienie łączy się z pieczeniem, swędzeniem, podrażnieniem, obrzękiem oraz bólem. Gdy widoczne jest zaczerwienienie, warto skonsultować się ze specjalistą. Pomóc może teleporada lekarska, która umożliwia rozpoczęcie leczenia, otrzymanie recepty na konkretne leki oraz zwolnienie lekarskie L4 na czas regeneracji i pozbywania się bólu spowodowanego zapaleniem grzybiczym pochwy.
Upławy same w sobie nie są niczym złym. Naturalnie wytwarzane są przez pochwę, aby dbać o jej prawidłowe funkcjonowanie i jej florę. Warto jednak się im przyglądać, ponieważ mogą wiele powiedzieć o naszym stanie zdrowia. W przypadku zapalenia grzybiczego pochwy mówi się o bardzo charakterystycznych upławach. Występują one w dużych ilościach, chociaż nie mają konkretnego zapachu. Głównie zwracają na siebie uwagę poprzez kolor i kształt. Są białe i tworzą grudki przypominające twaróg.
Istotne jest to, aby takich upławów nie ignorować. Są one bezpośrednim sygnałem, że w organizmie doszło do zakażenia grzybiczego, które samo z siebie nie zniknie. Należy działać od razu, wykorzystując do tego przynajmniej leki przeciwgrzybiczne, które można kupić bez recepty w każdej aptece. Najlepiej postawić na maści i globulki dopochwowe, ponieważ działają szybciej niż leki podawane doustnie. W przypadku regularnego pojawiania się tego typu zapaleń należy udać się do specjalisty w celu wykonania dokładnych badań, które pomogą w ustaleniu problemu.
Chcesz wiedzieć, jakie jeszcze są metody kontaktu z lekarzem oraz na jakie objawy różnych zapaleń i schorzeń warto zwracać uwagę? Sprawdź artykuły na stronie Seniore.pl!
Fot.: Jonathan Borba/unsplash.com