Jak wybrać buty do jazdy samochodem?

Jak wybrać buty do jazdy samochodem?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czy jazda samochodem wymaga od kierowcy czegokolwiek poza odpowiednimi uprawnieniami, trzeźwością i zachowaniem uwagi na drodze? Zdecydowanie należy zwracać uwagę także na obuwie, które powinno być dobrze dobrane. Dowiedz się więcej, jakie buty warto zakładać do auta i dlaczego odgrywają one ważną rolę.

Dlaczego wybór butów do jazdy autem jest istotny

Wystarczy chwila zastanowienia, żeby uświadomić sobie znaczenie obuwia podczas jazdy samochodem. Niezależnie od tego, czy Twoje auto dysponuje manualną, czy automatyczną skrzynią biegów, właśnie stopami wciskasz pedały – gazu, żeby ruszać i przyspieszać, hamulca oraz ewentualnie sprzęgła, które jest obecne w modelach z manualną skrzynią biegów. Wykonywanie tych czynności wymaga odpowiedniego ułożenia stopy, która powinna całą swoją długością przylegać do pedału, tak aby dało się dobrze go wyczuwać i kontrolować wszystkie ruchy.

Krótko mówiąc, odpowiednio dobrane obuwie przekłada się na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jego wybór jest szczególnie ważny na długich trasach i podczas wielogodzinnego prowadzenia auta, a także w momencie nagłego hamowania. W takich sytuacjach buty mogą wręcz decydować o tym, czy zatrzymasz się przed stojącym lub jadącym przed Tobą pojazdem bądź inną przeszkodą. Nawet chwilowa utrata kontroli nad pedałami może się skończyć naprawdę poważnymi konsekwencjami, dlatego czytaj dalej i dowiedz się więcej, na co zwracać uwagę przy wyborze obuwia do jazdy samochodem.

Jakie buty dla kierowcy?

Jak można się domyślać, jednym z najważniejszych elementów butów do prowadzenia auta jest ich podeszwa, bo to właśnie ona bezpośrednio styka się z pedałami i przylega do stopy. Z tego względu należy zadbać o to, żeby nie była przesadnie gruba ani twarda, ponieważ utrudnia to wyczucie pedałów. Polecamy obuwie z cieńszą podeszwą, wykonane w taki sposób, żeby zapewnić dobrą przyczepność – w przeciwnym razie stopa jest niestabilnie i można stracić kontrolę nad samochodem. Nie polecamy szerokich butów ze względu na ryzyko związane z przypadkowym wciśnięciem dwóch pedałów obok siebie naraz. Niezwykle istotna jest także stabilność obuwia, która polega na skutecznym utrzymaniu stopy w danej pozycji.

Na podstawie wymienionych powyżej wskazówek łatwo dojść do wniosku, że za najlepsze obuwie do prowadzenia samochodu osobowego można uznać modele sportowe – trampki, tenisówki czy baleriny. Każdy z tych rodzajów butów daje stopie swobodę, a jednocześnie zapewnia stabilność, co przekłada się na pełną kontrolę pedałów. Z kolei do jazdy autem zupełnie nie nadają się m.in. kozaki, botki, klapki, japonki, szpilki czy czółenka, np. ze względu na obecność obcasa, zbyt duży luz i za małą stabilność stopy. Pamiętaj, że jeśli z powodu nieprawidłowego obuwia spowodujesz stłuczkę, kolizję czy wypadek, na uzyskanie odszkodowania za szkody w Twoim samochodzie pozwoli Ci wyłącznie ubezpieczenie autocasco. Więcej na jego temat przeczytasz na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu-od-pozaru/.

Jeżeli jedziesz samochodem na jakieś oficjalne spotkanie albo wydarzenie i zamierzasz założyć szpilki czy kozaki, zabierz ze sobą drugą parę butów, którą założysz i zdejmiesz w aucie bezpośrednio przed zapaleniem i po zgaszeniu silnika. W samochodzie kwestie estetyczne się nie liczą – kluczowe znaczenie mają bezpieczeństwo i komfort jazdy, które uzyskasz dzięki odpowiednio dobranym butom. Więcej przydatnych informacji dotyczących motoryzacji i rynku ubezpieczeń znajdziesz pod adresem kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rozpoznawanie i radzenie sobie z trudnościami w komunikacji. Przegląd strategii terapeutycznych dla dzieci z mutyzmem wybiórczym, zespołem FAS, oraz objawami nerwicy lękowej
Rozpoznawanie i radzenie sobie z trudnościami w komunikacji. Przegląd strategii terapeutycznych dla dzieci z mutyzmem wybiórczym, zespołem FAS, oraz objawami nerwicy lękowej
Porozmawiajmy o strategiach służących do rozpoznawania i radzenia sobie z wyzwaniami w komunikacji, dotyczącymi dzieci z różnymi diagnozami. Zrozum jakie techniki terapeutyczne mogą ukierunkować rozwój komunikacji i zwalczyć obawy.
Przebarwienia na skórze – skąd się biorą i jak z nimi walczyć?
Przebarwienia na skórze – skąd się biorą i jak z nimi walczyć?
Przebarwienia skórne to problem, który dotyczy wielu z nas. Sprawdź, jak im zapobiegać i co zrobić, jeżeli się pojawiają.
Czym jest wałek jadeitowy i czy warto go używać?
Czym jest wałek jadeitowy i czy warto go używać?
Jakie efekty daje używanie wałka jadeitowego oraz jak wykonać z jego użyciem poprawnie masaż? Przedstawiamy instrukcję obsługi tego gadżetu.
Ostatnie wpisy