Lekarze szacują, że aż 90% Polaków ma niedobór witamy D. Powodem tego jest położenie geograficzne kraju i stosunkowo niewielka ilość promieniowania słonecznego. Do czego prowadzi niedobór tej witaminy? Już tłumaczymy.
Witamina D pełni w organizmie bardzo istotną rolę, m.in.: pobudza wchłanianie wapnia i fosforu, co ma ma duży wpływ na prawidłowe kształtowanie się kości u dzieci. Witamina D może zapobiegać nadciśnieniu, chorobom serca, alergii, anemii oraz cukrzycy. Pod kątem urodowym z kolei neutralizuje wolne rodniki i łagodzi stany zapalne. W związku z tym, gdy mamy jej za mało, na naszej skórze prędzej pojawią się oznaki starzenia.
Witaminę D produkujecie w organizmie przy pomocy promieni słonecznych, ale jest też ona zawarta w pożywieniu. Możecie ją znaleźć w takich pokarmach jak: ryby morskie, jaja, produkty mleczne oraz wątróbka. Jednak uzupełnienie niedoborów za pomocą diety jest niemożliwe, a odpowiednią jej ilość przyswajacie jedynie w okresie wiosenno-letnim.
Pamiętajcie, że witaminę D można również przedawkować. Jeśli po dłuższym czasie stosowania suplementu zaobserwujecie u siebie nadmierne pragnienie, bóle głowy czy nadpobudliwość skonsultujcie się z lekarzem.
Przeczytajcie też: 5 nawyków żywieniowych, dzięki którym Wasza skóra na dłużej pozostanie piękna