O zaletach spożywania kiszonych warzyw można się rozpisywać. Najpopularniejsze w naszej kuchni są kiszone ogórki, jednak czy warto poprzestać tylko na jednym warzywie?
Kiszenie warzyw pozwala zachowywać ich wartości odżywcze na długi czas. Ich niska kaloryczność powoduje, że są idealną przekąską dla osób starających się dbać o wagę. Jest to również istotny element diet wegańskich i wegetariańskich.
Buraki są znaczącym źródłem antyoksydantów. Liczne badania wskazują na to, że ich spożywanie, dzięki zawartości flawonoidów i polifenoli, obniża ciśnienie krwi i zwiększa energię. Regularne spożywanie soku z kiszonych buraków wspomaga odporność organizmu, co obniża ryzyko zachorowania na choroby przewlekłe. Jak wszystkie kiszonki, buraki również, wspomagają pracę nerek i serca. Przez fermentację i dzięki dodatkowi octu kiszone buraki zawierają naturalne probiotyki, dzięki czemu działają bardzo dobrze na florę bakteryjną w jelitach. Dodanie ich do codziennego jadłospisu pozwoli na ciągłe korzystanie ze źródła witaminy C, witamin B i manganu.
Najlepiej spożywać sok z kiszonek wykonanych samodzielnie. Jeżeli kupujesz sok z kiszonych buraków, zwróć uwagę na zawartość cukru i soli w produkcie. Te wartości powinny być jak najniższe.
Przeczytaj też: Czym jest woda brzozowa i jak działa na nasze ciało?
Zdjęcie główne: olepeshkina/ adobestock.com