dojrzewania i objawiająca się krostami na twarzy? Nie zawsze! Trądzik może też dotknąć skórę głowy. Jak się go wówczas pozbyć?
Wypryski, nieestetyczne pryszcze – tak objawia się trądzik. Nieleczony może pozostawić na twarzy czy ciele trudne do usunięcia blizny. Co więcej, trądzik może też pojawić się na skórze głowy. Dlaczego akurat w takim miejscu? I co zrobić, aby pozbyć się go raz na zawsze?
Podczas mycia głowy czy czesania zauważyłeś, że na Twojej skórze pojawiły się krostki, wypryski? Mogą być objawem tzw. trądziku skóry głowy. I nagle zadajesz sobie pytanie: skąd właściwie pojawiły się te pryszcze?
Proces powstawania krost jest złożony. Najczęściej podstawą do powstania nieestetycznych wyprysków są zaskórniki, czyli najprościej mówiąc martwy naskórek skóry głowy, który zatyka pory. Na naszej skórze głowy powstaje wówczas stan zapalny, któremu towarzyszą inne dolegliwości jak: łupież, nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy i włosów czy łojotok skórny. Nie wolno bagatelizować tych objawów – należy jak najszybciej zabrać się za ich leczenie.
Najpierw jednak odpowiedzmy szerzej na pytanie, skąd jeszcze może brać się trądzik skóry głowy. Na pewno na taki stan rzeczy może mieć wpływ nieodpowiednia dieta: tłusta, oparta na przetworzonych produktach, np. typu fast food. Zaburzenia w równowadze gospodarki hormonalnej także odciskają swoje piętno na stanie naszej skóry, w tym tej na głowie i samych włosach.
W dodatku stres, ale też używanie do pielęgnacji skóry głowy i włosów nieodpowiednich kosmetyków może odpowiadać za powstawanie trądziku skóry głowy.
Najgorsze, co możemy zrobić, gdy borykamy się z trądzikiem na głowie, to zacząć wyciskać krostki. Tak jak w przypadku zmian trądzikowych na twarzy, może to doprowadzić tylko do pogłębienia stanu zapalnego, a poza tym zostawi na skórze nieestetyczne blizny i osłabi lub całkowicie zniwelouje pracę mieszków włosowych.
Przede wszystkim by wprowadzić skuteczne leczenie trądziku skóry głowy, musimy ustalić przyczyny pojawienia się krostek. Najlepiej będzie, gdy pomoże nam ją określić specjalista: dermatolog czy trycholog. Warto zacząć od wyeliminowania z diety produktów wysoko przetworzonych.
Kolejnym krokiem będzie dobór odpowiednich kosmetyków do mycia głowy. Należy postawić na naturalne szampony, bez parabenów i silikonów w składzie, ponieważ te chemiczne składniki dodatkowo przesuszają skórę głowy, przez co mogą ją także bardziej podrażniać.
Popularnym domowym sposobem na próbę pozbycia się krost z głowy są okłady aloesowe, a właściwie codzienne przemywanie skóry głowy sokiem aloesowym. Taka terapia pomoże na pewno złagodzić stan zapalny. Pomóc mogą też płukanki z innych ziół, np. rumianku.
A co, jeśli domowe sposoby nie pomogą nam się pozbyć trądziku skóry głowy? Wówczas należy poddać się leczeniu specjalistycznemu. Lekarz pomoże dobrać nam metodę leczenia, może przepisać chociażby maści antybakteryjne do stosowania miejscowego.
Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com