Co nam daje regularne bieganie? Przypominamy zalety joggingu i zdradzamy, od czego zacząć treningi

Co nam daje regularne bieganie? Przypominamy zalety joggingu i zdradzamy, od czego zacząć treningi

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Bieganie to niezwykle popularny sport. Jedyne, czego do niego potrzebujemy, to wygodne buty, ulubiona trasa i… czas oraz chęci. Tylko tyle potrzeba, by rozpocząć swoją przygodę ze sportem, który może przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia. Dlaczego warto zacząć już dziś? 

Od czego zacząć trenowanie joggingu?

Bieganie najlepiej zacząć od… biegania! Do klasycznego joggingu nie potrzeba na początku żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy ulubiony dres i wygodne buty. Przy początkowych treningach kluczowa jest regularność. Na początek zaplanuj sobie 3–4 treningi w tygodniu. Warto zacząć nawet od 20-minutowego biegu, przeplatanego szybkim marszem. Grunt to się nie zniechęcać, a z dnia na dzień ustawiać sobie poprzeczkę coraz wyżej. 

Zalety regularnego biegania

Korzyści płynących z regularnego uprawiania joggingu jest cała masa. Jeśli jeszcze nie podjęłaś decyzji o bieganiu, sprawdź, dlaczego warto poważnie ją rozważyć!

Bieganie pomaga zrzucić zbędne kilogramy

Jogging to świetny sposób na spalenie kalorii. Nieważne, czy biegamy na bieżni, czy na świeżym powietrzu. Efekt jest taki sam – chudniemy. Jeżeli jednak chcemy zacząć biegać, by zrzucić nadprogramowe kilogramy, pamiętajmy, by zacząć od wolnych i krótkich treningów. Wraz ze spadkiem wagi możesz zwiększać założony dystans. W ten sposób nie obciążysz zbytnio swoich stawów. 

Bieganie pomaga zwiększyć apetyt

Wszyscy dobrze wiemy, jak ważne w naszej diecie i w funkcjonowaniu naszego organizmu są regularne posiłki. Jeżeli borykamy się z brakiem apetytu, warto zacząć uprawiać jogging chociażby po to, by go zwiększyć i poprawić naszą dietę. Regularne bieganie wpływa także korzystnie na nasze trawienie. 

Bieganie polepsza nasz sen

Intensywny trening sprawia, że nasz organizm się dotlenia, a to świetny sposób na dobry sen. Działa to jednak również w drugą stronę – aby trening był efektywny i nie prowadził do przetrenowania, należy dobrze sypiać. 

Bieganie wpływa korzystnie na układ oddechowy

Dotlenianie organizmu, jak łatwo się domyślić, wpływa także na poprawę kondycji naszych płuc. Choć na początku treningów może pojawić się zadyszka, z czasem będzie ona coraz rzadsza, aż w końcu zniknie całkowicie. Nie będziemy jej także łapać chociażby przy wchodzeniu po schodach. 

Bieganie poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego…

Według badań przeprowadzonych dla „British Journal of Sports Medicine” u osób, które regularnie uprawiały jogging, odnotowano o 30% niższe ryzyko śmierci spowodowane chorobami sercowo-naczyniowymi. Nie ulega więc wątpliwości, że regularne bieganie wpływa korzystnie na pracę układu sercowo-naczyniowego. 

…oraz mięśniowo-szkieletowego

Bieganie pomaga wzmocnić mięśnie i stawy, wzmacnia szkielet, a także zapobiega osteoporozie. Poprawie ulega także gęstość kości, szczególnie pleców, bioder i nóg. 

Jogging wpływa korzystnie na nasze samopoczucie

Osiąganie założonych celów przynosi niemałą satysfakcję. Czujemy się dumni ze swoich osiągnięć i budujemy swoją samoocenę. Biegając, wyciszamy umysł i obniżamy poziom stresu. Niektórzy traktują jogging jako rodzaj swoistej medytacji. Po skończonym treningu ciało rozpiera dobra energia, a nam dużo łatwiej o koncentrację. Jest to więc świetny sposób na rozpoczęcie dnia.

Zdj. główne: Kate Trifo/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co jest najważniejsze w pozycjonowaniu stron WWW?
Co jest najważniejsze w pozycjonowaniu stron WWW?
W procesie pozycjonowania liczy się jedno – dotarcie z wybraną witryną aż na sam szczyt wyników wyszukiwania w Google. Branża e-commerce powoli wypiera standardową sprzedaż stacjonarną i nie dzieje się to bez powodu.
Brak miesiączki nie zawsze oznacza ciążę. Co jeszcze może być jej powodem?
Brak miesiączki nie zawsze oznacza ciążę. Co jeszcze może być jej powodem?
Brak miesiączki nie zawsze oznacza ciążę. Kiedy okres przestał się pojawiać, niezwłocznie powinno się skonsultować to z ginekologiem.
Jak na kobiece ciało i mózg wpływają hormony?
Jak na kobiece ciało i mózg wpływają hormony?
Hormony mają ogromny wpływ na nasz organizm i mózg. Ich niedobór może nie tylko przyczynić się do wahań nastroju czy nadwagi, ale i do wielu poważnych schorzeń.
Ostatnie wpisy