Których zabiegów urodowych nie powinno wykonywać się w ciąży? Przedstawiamy fakty i mity

Których zabiegów urodowych nie powinno wykonywać się w ciąży? Przedstawiamy fakty i mity

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jeszcze kilka – kilkanaście lat temu istniało przeświadczenie, że w ciąży nie można wykonywać zabiegów urodowych. Okazuje się jednak, że wiele z nich jest dozwolonych – sprawdź które!

Gdy kobieta zachodzi w ciążę, w jej życiu zachodzi wiele zmian. Dotyczą one nie tylko wyglądu i samopoczucia. W związku z tym wyjątkowym stanem pojawiło się wiele mitów. Okazuje się, że wiele z nich, szczególnie tych dotyczących stanu błogosławionego, funkcjonuje także i dziś. Pora więc obalić te mity!

W ciąży nie wolno malować włosów – prawda czy fałsz?

Istnieje wiele mitów dotyczących tego, co może robić ciężarna, a czego jej nie wolno. Jednym z nich  jest zakaz malowania włosów. Najnowsze badania dowodzą, iż substancje zawarte w  farbach do włosów nie są zbyt toksyczne. Niewątpliwie należy wystrzegać się  farb z amoniakiem, jednak obecnie są one bardzo rzadko spotykane i mało kto je stosuje.  Kosmetyki do koloryzacji dostępne aktualnie na rynku, nie wytwarzają żadnych szkodliwych i toksycznych oparów. Zdaniem ekspertów nie są one w stanie przeniknąć do krwiobiegu, a więc nie jest to w żaden sposób szkodliwe dla nienarodzonego maleństwa. Aczkolwiek panie, które bardzo się tego obawiają – mogą farbować swoje włosy pozostawiając około 1 cm odrostu lub wstrzymać się z koloryzacją przez pierwsze 3 miesiące ciąży. 

Ciężarna nie powinna myć włosów częściej niż raz w tygodniu

Kolejnym mitem, który należy obalić, jest stwierdzenie, że kobieta w ciąży nie powinna myć zbyt często włosów – „wystarczy raz w tygodniu”. Nie ma żadnych medycznych podstaw ku temu. Kosmyki ciężarnej wymagają takiej samej pielęgnacji, jak w okresie, zanim pod jej sercem pojawiło się nowe życie. Faktem jest natomiast, że w ciąży włosy rzadziej się przetłuszczają. Ma to związek z hormonami i aktywnością gruczołów łojowych skóry głowy.

Czy w ciąży można malować paznokcie?

Kobieta ciężarna często źle się czuje w swoim ciele. Jest obolała, przybiera na wadze, a do tego buzują w niej hormony. Nie ma co się dziwić, że szczególnie w tym okresie chce o siebie dbać. I tu pojawia się kolejne pytanie – czy w ciąży można robić manicure, czyli jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych? Odpowiedź brzmi: można. Manicure jest całkowicie bezpieczny, warto jednak zrezygnować z silnych środków chemicznych oraz tych o ostrym i drażniącym zapachu. Specjaliści wyczulają, by nie robić tego jednak zbyt często, bowiem lakiery mają często silną woń, która może wywoływać mdłości, a w skrajnych przypadkach zawroty głowy. Niektórzy lekarze wymagają także od swoich pacjentek zmycia lakieru przed porodem (ma to związek z kontrolowaniem stanu zdrowia pacjentki i sprawdzaniem, czy paznokcie nie sinieją). 

fot. Daria Shevtsova/ pexels.com

Masaż niewskazany – prawda czy mit?

To kolejny, dość powszechny mit. Masaż jest nawet wskazany i zalecany ciężarnej, szczególnie w późniejszych tygodniach, gdy pojawiają się bóle kręgosłupa czy nóg. Jak wiadomo, musi być on wykonany prawidłowo przez specjalistę. Odpowiednie uciski mogą pozbyć się opuchniętych kończyn i złagodzić dolegliwości w okolicy lędźwiowej. Nie można jednak robić masaży samodzielnie oraz korzystać z pomocy osób, które się na tym nie znają.  

Makijaż permanentny – można czy nie można? 

Odpowiedź brzmi: nie można. Ten zabieg nie jest wskazany dla ciężarnej. Przede wszystkim wiąże się to z bólem i stresem z tym związanym, co może zaszkodzić maleństwu. Poza tym warto też wiedzieć, że w związku ze zmianami hormonalnymi barwnik może zmienić odcień i nie wyglądać tak, jakby się tego oczekiwało. 

Te zabiegi są z pewnością niewskazane w ciąży

Prawdą jest natomiast, że w ciąży należy unikać wszelkiego rodzaju zabiegów z użyciem urządzeń elektrycznych. Zakazana jest także laseroterapia, peelingi kwasowe i silne zabiegi złuszczające. Także zabiegi z zakresu medycyny estetycznej ciężarna musi pozostawić na później. 

Przeczytaj też: Dlaczego warto szczotkować ciało?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dbać o suchą skórę?
Jak dbać o suchą skórę?
Sucha skóra to problem, z którym boryka się wiele osób. Jak zatem zadbać o swoją cerę, aby prezentowała się kwitnąco?
Czy ręcznik może stanowić zagrożenie dla naszej skóry?
Czy ręcznik może stanowić zagrożenie dla naszej skóry?
Choć brzmi to trochę abstrakcyjnie, okazuje się, że bakterie, które zostawiamy po użyciu ręcznika są nierzadko powodem wielu chorób skóry.
Czym są maski koloryzujące do włosów?
Czym są maski koloryzujące do włosów?
Chcesz zmienić kolor włosów, ale trwała koloryzacja nie jest dla Ciebie? Przedstawiamy maski koloryzujące do włosów! Dowiedz się, czym są oraz jak działają.
Ostatnie wpisy