Czy zastanawiałyście się kiedyś nad tym, jak istotne znaczenie ma kolor krwi menstruacyjnej? Warto dokładnie się temu przyglądać, ponieważ kolor krwi menstruacyjnej może dostarczyć nam wielu informacji dotyczących naszego stanu zdrowia. Wnikliwa obserwacja pozwoli na szybką reakcję i jak najszybszą konsultację lekarską.
W szkołach i wielu domach wciąż o miesiączce mówi się za mało lub co gorsza – nie porusza się tego tematu wcale. W trakcie edukacji nie zawsze zdobywamy informacje na temat prawidłowego wyglądu i koloru krwi miesiączkowej. To niedobrze, ponieważ tego rodzaju wiedza pozwala na wczesne zauważenie niepokojących symptomów i szybką konsultację z lekarzem.
Eksperci z American Academy of Obstetricians and Gynecologists są zdania (ich raport znajdziesz TUTAJ), że obserwacja cyklu miesięcznego może służyć realnej ocenie stanu zdrowia kobiety. Odnosi się to też do zabarwienia krwi menstruacyjnej, która miewa różne odcienie – od jasnoróżowego, przez pomarańczowy, czerwony, brązowy, do czarnego. W trakcie miesiączki u wielu kobiet pojawiają się też skrzepy. Czy wiecie, że kolor krwi miesiączki zdradza ważne informacje o Waszym obecnym stanie zdrowia? Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić i co konkretnie oznacza dany kolor krwi menstruacyjnej?
Nietypowe zabarwienie krwi menstruacyjnej to tylko jeden z sygnałów, które wysyła nam organizm. Im szybciej nauczymy się je odczytywać, tym lepiej dla naszego zdrowia. Pamiętajmy, że pierwsze dni okresu wiążą się z intensywnym plamieniem w niemal krwistym odcieniu czerwieni. To naturalna kolej rzeczy, ponieważ macica kurczy się i pozbywa złuszczonego nabłonka. Kiedy jednak czas intensywnego plamienia wydłuża się, powinna zapalić się nam czerwona lampka ostrzegawcza.
Delikatne plamienia w odcieniu brązu zdarzają się najczęściej przed okresem. Gdy krew menstruacyjna ma jasnoczerwony, to najprawdopodobniej właśnie rozpoczyna nam się cykl menstruacyjny. Krew wówczas może przybierać różne odcienie, bardziej pomarańczowe, różowe lub jasnoczerwone.
Odcień krwi menstruacyjnej może mieć też dość mocno pomarańczowy ton, wbrew obawom wielu pań – nie jest to powodem do obaw. Pomarańczowy kolor krwi może być efektem mieszania się wydzieliny szyjki macicy z krwią. Warto wziąć jednak pod uwagę możliwość, że pomarańczowy odcień to wczesny objaw infekcji pochwy. Na ten fakt może wskazywać nieprzyjemny zapach. Wówczas niezbędna będzie konsultacja ginekologiczna.
Kiedy okres jest na półmetku, krew staje się ciemnoczerwona. Krew przybiera czasami bardzo ciemny kolor, wręcz czarny, jednak nie jest to niepokojący objaw. Zaniepokoić powinnyśmy się wówczas, gdy odcień krwi menstruacyjnej jest szarawy – może to być objaw infekcji lub choroby przenoszonej drogą płciową. Niezwłocznie powinnyśmy zgłosić się do ginekologa.
Zbyt jasna krew miesiączkowa może świadczyć o niedoborze witamin i ogólnym osłabieniu organizmu. Zbyt ciemna oznacza, że prawdopodobnie w macicy znajdowało się endometrium (błona śluzowa naturalnie wyściełająca jamę macicy) z poprzednich cykli. Na szczęście nie wiąże się to z żadnymi przykrymi czy szkodliwymi dla organizmu dolegliwościami.
Jak nie zaszkodzić swojemu organizmowi i cieszyć się pełnią zdrowia? Zdrowy styl życia to klucz do zachowania równowagi w naszym ciele. Stres również negatywnie wpływa na nasz organizm i może zaburzać cykl miesiączkowy. Redukcja stresu, regularne wizyty u lekarza oraz dieta to również istotna profilaktyka.
Przeczytajcie też: Kubeczek menstruacyjny – alternatywa dla podpasek i tamponów. Dlaczego warto go używać?
To jest bardzo fajny artykuł, nie miałam pojęcia o tym, że kolor jest tak istotny!